Ben Sana Demiştim Demeyin, Üzüldüğünüzü Gösterin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Ben Sana Demiştim Demeyin
  Tüm makaleler

  Ben Sana Demiştim Demeyin, Üzüldüğünüzü Gösterin;

             & Çocuklar hata yaparlar, hatta yapmaları gerekir ki doğruyu nasıl yapacaklarını öğrensinler. Anne ve babalar ise çocuklarının hata yapmasını istemezler ve onları sürekli uyarırlar.

             &Çocuklar yapacakları her şeyde bir nasihat duyarlar anne ve babalarında. Dur oğlum bardağa dokunma kırarsın, dur kızım sen tabağı götürme yemeği dökersin vs. Bazen siz ne kadar uyarırsanız uyarın çocuklar yapmaya devam eder. Boşuna dememiş atalarımız bir musibet bin nasihat tan iyidir diye. Çocuğun cam bardağa dokunmaması gerektiğini öğrenmesi için bazen o bardağı götürürken kırması gerekebilir. Bunu kimse istemez çünkü çocuğunuzun zarar görme ihtimali vardır. Ama sizin tüm söylemlerinizi dikkate almaz çocuklar.

             &Anne ve babaların en sık yaptığı hatalardan biridir bu. Annesinin söylemesine rağmen bardağı alan çocuk elinden düşürmüştür ve bardak kırılmıştır. Ve bu anda anneden şu sesi duyarsınız; “Ben sana demedim mi bardağa dokunma kırarsın diye, ah bir kere beni ne olur”. Çocuk zaten bir şeyi başaramamanın üzüntüsü ile boğuşurken hemen anne baskısı geldi ve onu suçluluk duygusuna itti. Aslında çocuğun o anda annesinden beklediği o değildi.

             &Ben sana demiştim, bak benim dediğimi yapmadın gördün mü şimdi ne olduğunu gibi çocuklarınızı suçlayıcı, onları yargılayıcı sözleri söylemek yerine onun o anda ihtiyacı olan kızım olsun bir daha ki sefere daha dikkat edersin, oğlum bende çok üzüldüm şimdi ama canın sağ olsun gibi onları destekleyecek, onların yanında olduğunuzu hissettirecek şeyler söylemeniz çocuklarınız ve aranızdaki ilişki açısından çok daha iyi olacaktır.

             &Hiçbir çocuk mükemmel değildir ve hepsi hata yapar. Çocuklarınıza yanlış şeyler yapmaması konusunda ne kadar baskı yaparsanız çocuk o kadar gerilir ve kendini geri plana çeker. Bardağı kıran çocuk sizin söyleminizden sonra belki uzun yıllar bardağı eline aldığında acaba düşürür müyüm, düşürürsem anne bana ne der korkusu yaşayacak ve belki de bardaklara dokunmayacak. Bunun olmasını hiç kimse isteme ama bazen anne ve babalar istemeden de olsa çocuklarını böyle güç durumlara sokabilmektedir. Çocuğunuz yanlış bir şey yaptığında veya bir konuda başarısız olduğunda ben sana demiştim demek yerine sizin de en az onun kadar üzüldüğünüzü onlara hissettirin. Emin olun kazanan siz olursunuz.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuklar için üzüldüğünüzü gösterin