Benim Çocuğum Dünyanın En İyi Ressamı;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Benim Çocuğum Dünyanın En İyi Ressamı
  Tüm makaleler

  Benim Çocuğum Dünyanın En İyi Ressamı;

               Belki değildir, belki çok güzel resimde yapamıyordur ama bunu çocuğunuzun bilmesine gerek yoktur. Varsın o kendini dünyanın en güzel resim yapan insanı sansın mutlu olacaksa. Bazen toz pembe, zararsın yalanlar çocuklarınızın hayata daha sıkı bağlanmasını daha iyi motive olmasını, kendine iyi bir yol çizmesini, daha çok çalışmasını sağlayabilir.

              Tüm çocuklar övülmeyi, pofpoflanmayı, kendilerinden iyi bir şekilde bahsedilmesini çok severler. Anne ve babalarının onlarla gurur duyduğunu bilmek ve bunu onlardan duymak çocuklarınızı inanılmaz derece motive eder. Tüm çocuklar en iyi olmayı isterler.

              Resim örneğinden devam edelim, çocuğunuz bir resim yaptığında resim nasıl olursa olsun ne kadar güzel olduğunu söyleyin çocuğunuza, onun kadar güzel resim yapanı görmediğinizi söyleyin, resmini isteyin ondan ve evinizin bir kenarına asın. Gelen misafirlere çocuğunuzun yaptığı resimleri gösterin ve onların yanında çocuğunuzun ne kadar başarılı olduğundan bahsedin. Emin olun hiçbir şey kaybetmez ve çok şey kazanırsınız. Yaptıklarının birileri tarafından takdir edildiğini gören çocuk çok daha fazla çalışacaktır, sizin onu ne kadar önemsediğinizi görecektir ve özgüveni artacaktır. Aklınıza şu soru gelebilir, iyi ama benim çocuğum güzel resim yapamıyor, kabiliyetli değil resim konusunda, bunu anladığında hayal kırıklığına uğramaz mı? Küçük çocuklarda hevesler de düşüncelerde gelip geçicidir. Çocuğunuz zaten resme karşı bir kabiliyetinin olmadığını anladığında başka yönlere kayacaktır ve sizin ona söylediklerinizi unutacaktır, bu durum onda beğenilmemekten daha fazla bir yıkama neden olmayacaktır. Bir konuda başarısın olduğu söylenen çocuklar diğer konularda da başarıya biraz zor ulaşırlar. Çocuk her yaptığında acaba babam yine mi beğenmez korkusu ile çekinerek hareket edecektir ve mümkün ise yapmamayı tercih edecektir. Bu şekilde kendine özgüveni olmadan büyüyecek ve hayatı boyunca beğenilmemekten korktuğu için çekingen bir tutum sergileyecektir.

              Çocuklarınızı beğenin, onları sık sık övün, benim kızım dünyanın en akıllı kızı, benim oğlum dünyanın en yakışıklı çocuğu, benim çocuğum dünyanın en uslu çocuğu gibi sözler söyleyin. Bunu yaparak çocuklarınızı kandırmış olmazsınız, aksine bu tür motive edici sözler çocukların eğitimi ve gelişiminde sizin bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocuğunuzu övün
  Çocuğu övmenin kazandırdıkları
  Çacukları gaza getirme yolları