Cezalandırmada Yapılan En Önemli Hatalar Nelerdir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Cezalandırmada Yapılan En Önemli Hatalar Nelerdir
  Tüm makaleler

  Cezalandırmada Yapılan En Önemli Hatalar Nelerdir;

              

              • Anne ve baba cezalandırırken ortak fikirde olmalıdır. Birisi ceza vermekten yana olup birisi olmaz ise çocuk bu durumu kullanacaktır. Aynı zamanda ortak bir fikir sağlamaları çocukta daha etkili bir sonuç almalarını sağlayacaktır. Çocuk annesini kızı babasının kızmadığı durumlarda babasına söyleyecek ve annesini oteritesini hiçe sayacaktır. Tersi içinde aynı durum söz konusudur. Baba cezalandırıp anne karşı çıkarsa çocuk kendi yaptığı hareketin doğru olduğunu ve babasının yanlış düşündüğü kanısına kapılabilecektir. Bu durumları engellemek için anne ve baba ortak bir dili konuşmalılardır ve çocuklarının yanında fikir ayrılığına düşmemelilerdir.

              • Korkutarak cezalandırma yöntemi de çok yanlış bir yöntemdir. “ Bak bunu tekrar yaparsan seni doktora götürüp iğne vurduracağım” şeklindeki korkutma amaçlı söylenmiş sözler çocuklarda o kişi yada meslekteki insanlara karşı bakış açısını kötüleştirmekte ve o eyleme karşı hayatları boyunca endişe ile bakmasına neden olmaktadır. Çocuk artık iğneden korkmaktadır ve iğne olmaya hiçbir şekilde ikna edilemez. Bu tür korkutmaların en olumsuz etkisi ile çocukların anne ve babalarının kendi oteritelerini sağlayamadığı için başkasından yardım aldığı düşüncesine kapılmasıdır. Çocuklar anne ve babalarında yaptıkları o harekete ceza verme güçlerinin olmadığını düşünecektir ve onların zayıflığından dolayı kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir.

              • Bağırmak bir ceza yöntemi değildir. Anne ve babaların sık yaptıkları hatalardan birisi de çocukları bir yanlışlık yaptıklarında onlara bağırmalarıdır. Ceza vermenin amacı çocukların yaptıkları hatalardan ders çıkararak tekrar yapmalarını engellemektir. Çocuklarınıza bağırarak sadece korkudan bunu yapmamalarını sağlarsınız, bu korku ortadan kalktığında çocuk aynı hatayı yapmaya devam edecektir.

              • Çocuklara açıklama yapmadan verilen cezalar da hiçbir geri dönüşüm kazandırmaz. Çocuklar neyi yanlış yaptığını bilmeliler ve aldıkları ceza boyunca onu düşünmeliler ve o hatayı tekrar yapmayıp o duruma düşmemek için neler yapabileceklerini düşünürler.

              • Verildiği zaman en kötü sonuç veren, geri dönüşümü çok zor olan bir ceza da duygusal cezalandırmalardır. Bazen anneler ve babalar artık seni sevmeyeceğim şeklide sözler söyleyerek çocuklarını cezalandırdıklarını ve çocuklarının bu duygu sömürüsünden etkilenerek yaptıkları kötü davranıştan vazgeçebilecekleri gibi bir düşünceye kapılabilirler. Bu şekildeki tehditler çocuklarda tamiri zor yaralara neden olur ve mutlaka özellikle de ergenlik dönemlerinde karşılarına çıkar. Anne ve babalar özellikle çocuklarını kendilerini yalnız ve güçsüz hissettirecek cezalardan sakınmalıdır. Hiçbir zaman sevgilerini ve onlara bağlılıklarını kullanmamalıdırlar.

              • Son yanlış ise tamamı ile çağdığı bir yöntem olan fiziksel cezalandırma yöntemidir. Çocuklara uygulanan şiddet kesinlikle kabullenilebilir bir davranış değildir. Çocuklara uygulanan şiddet onları şiddete iter ve kendi sorunlarını da şiddetle çözebileceği kanısına kapılmasını sağlar. Çocuklarınıza şiddet uygulayarak onlara yardım etmiş olmazsınız, sadece kendinize karşı bir öfke ve kin gütmesine neden olursunuz. Hiçbir canlı şiddeti hak etmez.
  Anahtar Kelimeler;
  Çocukları cezalandırma
  Çocukları cezalandırırken nelere dikkat edilmeli
  YAnlış verilen cezaların çocuklara etkisi