Doğal Öksürük Şurubu;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Doğal Öksürük Şurubu
  Tüm makaleler

  Doğal Öksürük Şurubu;

               Kış aylarının korkulu rüyasıdır çocuklarda öksürük. Bir başladım mı kolay kolay bırakmaz çocukların yakasını. Anne ve babalar ise mecburen ilaçlara sarılırlar içleri rahat etmese de. Bu yazımızda size doğal yollardan yapabileceğiniz öksürük şuruplarından bahsedeceğiz. Bu sayede çocuklarınız kimyasal ilaç almayacak sizin de içiniz rahat edecek. Şimdi çocuklarınızı öksürükten kurtaracak ve onların boğazlarını rahatlatacak birkaç tariften söz edelim.

  1. Tarif;

               Hemen hemen her evde bulunabilecek malzemelerden çok kolay bir tarif. Malzemelerimiz sızma zeytinyağı ve pekmez. Zeytinyağını ve pekmezi eşit olacak şekilde karıştırın, miktarı önemli değil kaç gün kullanmayı planlıyorsanız ona göre ayarlayın. Azar azar sık sık yaparsanız daha taze olur. Ocakta ısıtın, sıcaklığında dikkat etmeniz gereken tek nokta içerken boğazınızı yapmayacak sıcaklıkta olmasıdır. Kullanılması aynı şekilde kolay günde 3 kere alın ve şurubu aldıktan sonra bir süre bir şeyler yiyip içmemeye çalışın, zira bu şurubun etkili olması için boğazda bir süre kalması gerekmektedir. Size en önemli tavsiyem özellikle kış aylarında evinizde zeytinyağını mutlaka bulundurmanız gerektiğidir.

  2. Tarif;

               Kekik ve bal karışımı, bu tarif de oldukça etkili bir öksürük şurubudur. Kaynar suya 3 yemek kaşığı kekik ve 2 yemek kaşığı bal ilave ederek bu karışıma sahip olabilirsiniz.

  3. Tarif;

               Bal ve karabiber karışımı, Bir kase içerisine balı koyun ve üzerine bir miktar karabiber serpin, burada her hangi bir oran vermeyeceğiz, tamamen size kalmış durumdadır. Ama karabiberin fazlası yeme esnasında boğazı yakabilir ve acılık verebilir. Bal karabiber karışımı boğazları da yumuşatır ve nefeste rahatlık hissi verir.

  4. Tarif;

               Ballı turp: Bu karışımı hazırlaması diğerlerine göre biraz uğraştırıcıdır. Malzemelerimizden turpun insan vücudu ve beslenmemiz açısından ne kadar yararlı bir besin olduğunu anlatmamıza gerek yok sanırım. Gelelim şurubumuzu nasıl yaptığımıza; Kara turpun içini oyun ve içerisine bal doldurun, bir süre soğukta bekletin. Turp çerisinde bir sıvı oluşacaktır. İşte o sıvı oldukça etkili olan öksürük şurubumuzdur.

  5. Tarif;

               Deniz kadayıfı: Eğer bulabilirseniz en etkili ve hızlı doğal öksürük şurubudur. Deniz kadayıfını suda kaynatın ve suyunu bir bardağa doldurarak için. Belki de bir çok kişini şuanda ilk kez duyduğu bu bitki sadece öksürüğe değil nefes darlığı, bronşit ve astım hastaları içinde çok yarayışlı bir şuruptur.

  6. Tarif;

               Limoni, bal ve zencefil karışımı; Limonu yıkayıp dilimledikten sonra kavanoza doldurun, fakat kavanozun biraz büyük olmasına özen gösterin çünkü bu karışımın etkili olabilmesi için 1 ay gibi bir süre beklemesi gerekmektedir. Limon dilimlerinin üstüne zencefili rendeleyin ve üzerine de bal doldurun. Karışımı buz dolabında saklayın ve ihtiyacınız olduğunda kullanın. Tavsiyemiz kış balamadan bu karışımı hazırlamanız ve buzdolabında bulundurmanızdır.

               Sizlere çocuklarınız ve sizler için kullanabileceğiniz birkaç öksürük şurubu tarifinden bahsettik, hangisini uygulayacağınız sizin takdirinize kalmıştır. Birçok doktor bile basit hastalıklarda ilaç kullanmaktansa doğal tedavi yöntemlerini önerirken sizler neden çocuklarınıza direk olarak kimyasal ilaçları veresiniz ki. Umarım tariflerimiz işinize yarar ve bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz. Unutmayın, bir çok hastalığın çözümü doğada mevcuttur.
  Anahtar Kelimeler;
  çocuklar için doğal öksürük şurubu doğal öksürük şurubu ev yapımı öksürük şurubu evde öksürük şurubu nasıl yapılır ev yaımı öksürük şurubu tarifi doal öksürük şurubu tarifi