Dokunmak, En İyi Öğrenme Yöntemidir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   En İyi Öğrenme Yöntemi
  Tüm makaleler

  Dokunmak, En İyi Öğrenme Yöntemidir;

              Parmak uçlarında yaklaşık 17.000 sinir hücresi bulunmaktadır. Bu sinirlerin görevleri insanların bir şeye dokunduklarında algıladıklarını beyne ulaştırmaktır. Bir şeye dokunduğunuzda aynı anda 17.000 sinir hücresini çalıştırırsınız, bu sinir hücrelerini ilettiği sinyalleri beyinde karşılayan sinir hücrelerini çalıştırırsınız, iletiler beyne gelir gelmez beyinde algı mekanizmasını çalıştırırsınız, beyin algılar ve ne yapması gerektiğini düşünür, sonra bazı sinir hücreleri dokunduğunuz şeyleri hafızaya alır, siz farkında olmadan sertliği, tüylülüğü, kayganlığı gibi bir çok şeyi test eder ve daha önce dokunduklarınızla arasındaki farkı size çıkartır, eğer algılayamaz ise tat, koku gibi diğer sinirleri uyarır ve bu döngü devam eder. Kısacası bir maddeye dokunduğunuzda milyonlarca sinir hücresini aynı anda çalıştırırsınız.

               Dinleyerek öğrenebileceğiniz şeyler çoktur ama bunlar kalıcı değildir. Çünkü siz dinlerken yeteri kadar sinir hücreniz çalışmaz, maddeyi her açıdan değerleyemezsiniz ve bu da çabuk unutmanıza neden olur.

               Düşünün, birisi size bir madde tarif ediyor, yumuşak, sıkınca sıkışabilen ama bıraktığında hemen eski haline gelmeyen, el ile yırtılamayan, dış yüzeyi kaygan gibi birçok tanım yapıyor. Sizde bu özellikte bildiğiniz tüm maddeleri bir anda düşünüp o madde için kafanızda bir şekil çıkarırsınız. Ama ne kadar sağlıklı olur, malzeme sünger gibi yumuşak ama bırakınca hemen eski halini almıyor gibi birçok varsayımı bir anda düşünürsünüz. Onun yerine o madde sizin elinize verilirse istediğiniz tüm özelliklerini test edebilir ve beyninize yazabilirsiniz. Hangisi daha etkili sizce?

               Birde şu açıdan bakalım, hiç kimsenin algısı diğeri ile aynı değildir. Kimisi için çok yumuşak olan, kimisi için o kadar da yumuşak değildir. İşte bu sebeple hafızaya yazmada bir yanlışlık olmaması için herkesin kendi test etmesi en uygundur.

               Yazımızda şu ana kadar dokunmanın öğrenmek üzerine ne kadar etkili bir silah olduğundan bahsettik. Şimdi özellikle annelerin çok sık yaptıkları bir şeyden bahsetmek istiyorum.” Kızım dokunma ona ellerin pislendi”. Bu size tanıdık geldi mi?

               Çocuklarımıza ellerinin kirlenmemesi, mikrop kapmaması gibi nedenlerle birçok şeye dokunmasına izin vermeyiz. Bu şekilde onların öğrenme hızlarını azaltmış oluruz. Aslında çocukların hem kirlenmeye hem de mikroba gerektiği kadar ihtiyaçları vardır. Anne ve babalar çocuklarına karşı aşırı korumacı bir tutum sergileyerek onları korumaktansa ileride daha fazla zarar görmesine neden olabilirler.

              Çocuklar aslında dokunarak daha iyi öğrendiklerini keşfettikleri için her şeye dokunmak isterler. Bu içgüdüsel bir durumdur. Sizde anne ve babalar olarak çocuklarınızın merak ettiği şeylere, eğer kendisine bir zarar gelmeyecek ise eften püften sebeplerle dokunmasına engel olmayın. Onları serbest bırakın, emin olun çocuklar bu şekilde daha iyi öğrenmektedir.
  Anahtar Kelimeler;
  dokunarak öğrenme
  dokunmak ile öğrenmek arasındaki bağ nedir