Eğitim Koçu Kimdir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Eğitim Koçu
  Tüm makaleler

  Eğitim Koçu Kimdir;

              Eğitim koçu kelimesi son yıllarda daha fazla duymaya başladığımız kelimeler arasına girmiştir. Özellikle çalışman anne ve babalar zaman yetersizliğinden dolayı çocukları ile fazla ilgilenemediği gerekçesiyle çocuklarının eğitim süreçlerini geliştirmesi ve onlara yol göstermeleri açısından eğitim koçlarının yardımlarına sık sık başvurmaktadırlar.

              Eğitim koçları anaokulu başlangıcından lise son sınıfa kadarki süreçte çocukların eğitim ve sosyal açıdan seviyelerinin yükseltilmesi ve zenginleştirilmesini hedeflemiş olup, koçluk yaptıkları her çocuğu ayrı ayrı değerlendirir, ailesini bilgilendirip onlardan aldıkları geri dönüşleri çerçevesinde gelişimlerine yön verirler. Anne ve babalar objektif olarak bakamadıkları çocuklarının gelişim düzeylerini bir uzman yardımı ile daha rahat görebilmekte ve yanlış yönlerde gitmekten ziyade çocuklarının başarılı olacakları yönlere daha kolay ulaşmaktadırlar.

              Eğitim koçları çocukların hem aileleri ile, hem okuldaki branş ve rehber öğretmenleri ile sürekli diyalog halinde olurlar ve aldıkları doneleri birleştirerek çocuklara yön çizerler. Bu bağlamda eğitim koçları özellikle aile ve okul arasında önemli bir köprü vazifesi görürler. İş hayatının yorgunluğundan ve zaman yetersizliğinden dolayı çocuklarının okul öğretmenleri ile fazla görüşme fırsatı bulamayan anne ve babaların bu eksikliklerini giderirler.

              Eğitim koçları okul öğretmenleri ile yaptıkları sürekli görüşmeler doğrultusunda çocukların eksik oldukları ve destek alması gereken dersler var ise bunları belirler ve aileyi bilgilendirerek çocukların eksikliklerini gidermeye çalışırlar. Anne ve babalar başarısızlık durumlarında çocuklarına nasıl yaklaşmaları konusunda tereddüt içerisinde olabilmektedirler ama uzman bir eğitim koçu pedegojik açıdan yaklaştığı çocuklara daha yardımcı olabilmektedirler.

              Eğitim koçları özellikle ilkokul ve anaokulu çağlarında çocuklar için psikolojik danışmanlık tavsiye etmektedirler. Bu yaş çocuklara gerekli görülür ise gelişim testleri uygulanır ve bunlar çerçevesinde takviye gerektiren durumlar var ise anne ve baba bilgilendirilir.

              Eğitim koçları kendilerinin ve çocukların müsait oldukları belli zaman dilimlerinde periyodik olarak çocuklar ile bir arada bulunurlar ve zaman geçirirler. Bu zamanda hem birbirlerini daha iyi tanırlar hem de haftalık veya aylık hedefler belirleyerek bunları tablolar ile yazılı hale getirirler. Bu zamanlarda eğitim koçları çocukları Türkiye geneli deneme sınavlarına sokarlar ve bu sınavların sonuçları ile genel durumunu tespit edebilirler.

              Eğitim koçları çocuklar ile ilgili ayrıntılı raporlar hazırlar ve aile ile paylaşırlar. Görebilmenin en etkili yolu olan raporlama yöntemi çocukların gelişim seviyeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi vermektedir. Çocuklarına objektif bakamayan anne ve babalara tam anlamı ile rehber olmaktadır.

              Eğitim koçlarının çocuklara sağladığı en önemli yarar ise onların eğitimlerine yön vermede yardımcı olmalarıdır. Çalışan anne ve babalar çocukları ile gerektiği kadar vakit geçiremeyebilir ve hangi konuda yetenekli, hangi konuya eğilimli bilemeyebilir. Eğitim koçları anne ve babaların çocuklarına gereksiz yere baskı kurmalarını engelledikleri gibi gelecekte hem mutlu ve zevk alarak hem de başarılı olacakları mesleklere yönlenmeleri konusunda objektif bir yaklaşım sunmaktadırlar.

              Anne ve babaların çocukları için eğitim koçu tutarken dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birisi eğitim koçluğu veren firma veya kişinin profesyonelliğidir. Günümüzde özellikle son zamanlarda sayısı çok artan eğitim koçluğu firmalarında bazen gerekli sertifika ve bilgelere sahip olmayan kişiler de bulunabilmektedir. Bu konuda hassasiyet göstermeliler ve çocuklarını gerçekten uzman olan kişilere emanet etmelilerdir. İyi bir eğitim koçu çocuklarınızda ummadığınız kadar çok iyi gelişimler sağlayabileceği gibi kötü bir eğitim koçunun verebileceği zararlar aklınızdan çıkarmayın. Çocuklarınızı nasıl olsa eğitim koçum var diyerek takip etmeyi bırakmayın ve sizlerde veli olarak eğitim süreçlerini bağımsız olarak takip edin. Eğitim koçunuzdan okul ile ilgili bilgiler aldığınız gibi okul öğretmen ve rehberlerinden de zaman zaman koçunuzun çocuğunuza karşı yaklaşımı ile ilgili bilgiler alın.
  Anahtar Kelimeler;
  kpss
  eğitim koçu nedir eğitim koçu kimdir eğitim koçu ne işe yarar eğitim koçu ne iş yapar çocuklar için eğitim koçu tutma eğitim koçu faydaları çocukların eğitim hayatına eğitim koçunun kattıkları