Eğitimli Çocuk Kimdir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Eğitimli Çocuk Kimdir
  Tüm makaleler

  Eğitimli Çocuk Kimdir;

               Her anne ve babanın hayatlarındaki en önemli varlık çocuklarıdır. Çocuklarının gelecekleri ve eğitimleri için çalışır didinirler. Birçoğu yemelerinden içmelerinden kısıp çocuklarının iyi eğitim almaları için para harcarlar, özel okullara dershaneler gönderirler. Çocuklarının iyi eğitim almasını sağlamak anne ve babalık görevlerinin başında gelir. Ama bir çok anne ve baba eğitimli çocuk kimdir sorusunu kendilerine sormamıştır ve çevrelerinde ne görüyorlar ise onu yapmıştır.

              Özel okullarda okuyup, özel dersler alan, okul derslerinde çok başarılı olan çocuklar mıdır yoksa kendi ayakları üzerinde durabilen çocuklar mıdır eğitimli çocuklar. Bir başka değişle eğitim sadece okullarda mı verilir? Sadece iyi okullar bitiren çocuklar mı iyi eğitim almış çocuklar olur. Bu sorunun cevabını verirken eğitim konusuna eğilmek gerekmektedir. Çocuklar sadece akademik eğitime ihtiyaç duymazlar, akademik eğitim onların hayatlarını sürdürmelerinde araç olarak kullanacakları bir eğitimdir. Ama asıl olan onların hayatta kalmasını ve yaşamasını sağlayacak olan hayat eğitimidir.

              Her anne ve baba çocuklarının çok iyi okullar bitirmesini isterler imkanlar dahilinde ama imkanlar müsait değilse yapacak fazla bir şey yoktur. Günümüzde işadamlarına, çok iyi konularda olanlar baktığımız zaman içerinde akademik bir eğitimi olmayan birçok kişi görürsünüz. Bu kişilerin oralarda olmasını sağlayan en önemli etken kendi ayaklarının üstünde durmasını iyi öğrenmiş ve çok güzel bir hayat eğitimi almış olmasıdır. Diğer taraftan baktığınızda da çok iyi okullar bitirmesine rağmen hayatları boyunca bir kenarda kalmış birçok kişi de mevcuttur.

              Anne ve babalar ilk olarak çocuklarına kendilerinin verecekleri eğitimi layıkıyla vermeye çalışmalılardır. Çocuklarına kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğretebilirler se onların almaları gereken en önemli eğitimi vermiş olurlar. Zaten kendi ayakları üzerinde durabilen bir kişi hayatını bir şekilde kazanacaktır ve yön verecektir.

              Bu yazıda vurgulamak istediğim konu kesinlikle çocuklarınızın okullarda aldıkları eğitimin önemsizliği değildir tabi ki o eğitimde çok çok önemlidir ve mutlaka olmalıdır. Ama bunu kendisine saplantı haline getirmiş ve bu durumun bir davranış bozukluğuna neden olduğu anne ve babalar mevcuttur. Çocuklarını özel okullara gönderme pahasına birçok şeyden vazgeçebiliyorlar. Benim vurgulamak istediğim bunların yapılmamasıdır.

              Diğer bir önemli nokta da çocuklarına gece gündüz ders çalışmaları için baskı yapan anne ve babaların tutumlarındaki yanlışlıktır. Çocuklar ders çalışacaklardır ama yeri geldiği zaman arkadaşları ile de oynamalıdır. Emin olun bu oyunlar onlara okulda öğretemeyecekleri kadar değerli bilgiler öğretecektir. Sadece ders çalışmak ve okuldan ibaret bir hayata sahip olan çocuklar zaten okul hayatlarında ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar gerçek hayatta bu başarıyı sağlayamayacaklardır ve mutsuz bir çocukluk geçirdikleri gibi mutsuz bir yetişkinlik dönemi geçireceklerdir.

              Özet olarak şunu diyebilirim; iyi eğitimli çocuk çok iyi okulları bitiren çocuk değil, kendi ayakları üzerinde durabilmesini öğrenen çocuklardır.
  Anahtar Kelimeler;
  eğitimli çocuk özel okullarda eğiitim şart mı çocuk eğitim için özel okul en önemli eğitim nedir çocuklarınıza kendi ayakları üzerinde durmasını öğretin