En Çok Kimi Seviyorsun?
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   En Çok Kimi Seviyorsun
  Tüm makaleler

  En Çok Kimi Seviyorsun?

              Bu soru belki de insanlık tarihinden bu güne kadar çocuklara en çok sorular sorudur. Bazen anne ve babalar bazen yakın akrabalar çocuklara sık sık bu soruyu yönlendirirler. Sorunun cevabı ise genelde ya annemi, ya da babamı seviyorumdur. Ama yaş ilerledikçe çocuklar daha politik davranırlar ve annemi de babamı da çok seviyorum cevabını verirler.

              En çok kimi seviyorsun soru oldukça masum bir sorudur, çocuk ta bu soru karşısında verdiği cevap ile psikolojik yara almazlar. Ama tehlikeli olan ve çocuğa zor anlar yaşatacak olan çocuğun verdiği cevap karşısında sizin gösterdiğiniz turumdur. Çocuklar anlık durumlara göre farklı cevaplar verebilmektedir. Mesela ortalığı dağıttığı zaman annesi kızmış ise ve bu durumun hemen arkasından bu soruyu sorarsanız vereceği cevap babamı seviyorum olacaktır. Tam tersi durumda olabilir. Bu durumlar tabi ki çocuklarının anne ve babaları arasında ayrım yaptığı anlamına gelmez. Ama anne soruyu sorduğunda babamı cevabı alırsa ve bu cevap karşısında çocuğa psikolojik baskı kurarsa ya da verdiği cevaba çok üzüldüğünü belli ederse çocukta pişmanlık ve üzüntü yaratabilir. Böyle cevaplarda çocuğa hiç bir şey belli etmemeli ve normal karşılanmalı ve çocuk suçluluk duygusu içerisine atılmamalıdır.

              Aslında çocukları küçük yaşlardan itibaren seçim yapmak zorunda bırakmak ta çok tehlikeli bir durumdur, hele ki seçim yapmak zorunda olduğu anne ve babaları ise. Bu sebeple mümkün olduğu kadar bu sorular çocuklara yöneltilmemelidir.

              Her ne kadar anne ve babalar çocuklarına bu soruları yöneltip zor durumda bırakmak istemese de akrabalar ve yakınlar tarafından da böyle dorular gelip çocuğun verdiği cevap topluluk içerisinde koz olarak kullanılabilir ve çocuklar zor durumda bırakılarak suçluluk duygusuna itilebilir. Bu durumlarda siz anne ve babalar müdahale edip çocuğunuzdan önce cevap verip çocuğunuzu bu zor durumdan kurtarabilirsiniz. Verilebilecek en güzel cevap “biz ikimizde onu çok sevdiğimiz için o da ikimizi çok seviyor”dur.