Eyvah Çocuğum Solak!
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Eyvah Çocuğum Solak
  Tüm makaleler

  Eyvah Çocuğum Solak!

              Dünyadaki insanların 10’da 1’i solaktı, yani sol elini sağ elinden daha iyi kullanmaktadır. Sağ elini kullanan insanların ezici bir üstünlüğü olmasından dolayı anne ve babalar çocuklarının solak olmalarını pek istemezler. Çoğu anne ve baba bu konuda mahalle baskısı da görmektedir. Etrafımız “benim çocuğum solaktı ama ben onu zorlan sağ elini kullanmaya alıştırdım” şeklinde gereksizce kendini öven insanlarla doludur.

              Solak çocuklar zaten dünyaya 1-0 geride başlarlar, çünkü genelde toplumun ortak kullanacağı şeyler sağlaklara göre dizayn edilmektedir. Bide bunun üstüne anlayışsız ve bilgisiz bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldilerse gördükleri eziyet daha da artacaktır. Çocukların sağ ve sol ellerini kullanmak istemeleri onları istekleri ile değil beyin fonksiyonları ile gerçekleşir. Sağ beyin fonksiyonları diğerine oranla daha baskınsa o çocuk sol elini daha iyi kullanır. Siz bunun aksini yapmasını isteyerek çocuğunuzun biyolojisine karşı gelmiş ve onu gereksiz yere zorlamış olursunuz.

              Bir çocuğun solak olup olmadığının tespitinin yapılması da uzmanlık gerektiren bir kondur. Bu durum bir dizi tıbbi, psikolojik ve sosyolojik testlerin sonucunda kesin orak saplanabilir. Aileler çocuklarına sadece tek ellerini kullanarak kullanıp yapabileceği şeyleri çocuklarına yaptırarak onların hangi elini kullanmayı tercih ettiklerini görebilirler.

              Çocukların solak oldukları kesin olarak 4 yaşlarından sonra saptanabilir. Dört yaşından önce el-göz koordinasyonu yapması gereken şeyleri fazla yapmadığından çocuklar her iki elini de rahatlıkla kullanabilirler. Bu güne kadar birikmiş verilerin bize gösterdiğine göre anne ve babalarının ikisi de solak olanlar %40, sadece biri solak olanlar %25, anne ve babalarının kardeşlerinden biri solak olanlar %15 ihtimalle solak olurlar.

  Solak bir çocuğa nasıl davranılmalıdır;

              İlk olarak anne ve babalar solaklığın bir hastalık ve bir kusur olmadığını, gayet normal bir davranış olduğunu bilmelidir. Çevrelerindekilerin söylediklerini dikkate almamalıdır. Özellikle eski insanlar bu konuda çok yanlış düşüncelere sahip olabilmektedir. Çocuklarına kesinlikle sağ elini kullanması konusunda baskı kurulmamalıdır. Solak çocuklar sağ ellerini sok elleri kadar iyi kullanamayacağı için başarısız olacaklar, bu çocuklarda özgüven kaybına ve ilerleyen yaşlarda da öğrenme bozukluğuna neden olacaktır. Özellikle sağ elini kullanan insanların kullanabildikleri şeyler olduğu zaman dikkat etmeliler ve bu durumlarda onlara yardımcı olmalılardır. Mesela toplantı salonları veya okullardaki sandalyeli sıraların büyük bir çoğunluğu sağ elini kullanan insanlara göre yapılmaktadır. Bu durumlarda yetkililerden çocuklarınızın kullanabileceği sandalyelerden tedarik etmelerini isteyin.

              Solak çocukların sol el kaslarının daha kuvvetli olması gerekmektedir. Anne ve babalar olarak çocuklarınızı bu konuda desteklemelisiniz.

              Günümüzde özellikle spor gibi alanlarda solak sporcular diğerlerine göre her zaman daha avantajlıdırlar. Duruma iyi yönden bakın ve çocuğunuza gereksiz baskılar kurmayın.
  Anahtar Kelimeler;
  Solak çocuklar
  çocukların solak olması
  çocuğum solak ne yapmalıyım
  solak çocuklara ne yapılmalıdır