Eyvah Bugün Kreş Tatil Olmuş
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Eyvah Bugün Kreş Tatil
  Tüm makaleler

  Eyvah Bugün Kreş Tatil Olmuş! font color="#000000">

              Akrabalarında uzak yerlerde yaşayan anne ve babaların en korktuğu anlardır bu anlar. Anne ve babalar çocuklarını bir şekilde kreşe gitme yaşına kadar büyütmüştür ve artık çocukların kreşe gitme zamanı gelmiştir. İlk başta rahatlayan anne ve babalar asıl problemlerin bundan sonra geleceğinin farkında değillerdir.

               Kar yağar herkesi farklı bir heyecan alır. Ama çalışan anne ve babalarda ortak bir korku başlar, ya kreş tatil olursa. Çocuklarını bırakacak kimseleri olmayan anne ve babalar için kreşin tatil olması durumunda felaket başlamış olur. Tek bir seçenek vardır oda izin almak. Özel sektörde çalışanlar çok iyi bilir ki izin almak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Bununla beraber aile içi tartışmalar başlar, sen izin iste, ben izin isteyim. Bu durumun sıklaşması iş yerlerinde patronlar tarafından hoş görülen bir durumda değildir. Ama tüm bunlara rağmen anne ve babadan birisi izin alır ve o gün çocuğa bakar.

               Maalesef hem devletimiz hem de işverenler çocukları konusunda çalışan anne ve babaya gerekli özveriyi göstermemektedirler. Tüm eğitim kurumları ve kreşler devlet memurları baz alınarak çalışma zamanı belirlemiş durumdadır. Özel sektörün %90’ına yakını devletin tatil olduğu günlerde çalışmaya devam etmektedir. İşte bu tatil günleri ailelerin kabusu olur.

               Birçok özel sektör kuruluşu bayramlarda, bayram önlerinde ve hatta cumartesi günleri bile çalışmaktadır. Cumartesi çalışan anne ve baba kreşe cumartesi neden kapalı olduğunu sorduğunda resmi olarak izin verilmediği cevabını almaktadır. Devlet neden böyle bir şeye izin vermez anlamak güçtür ama maalesef durum böyledir.

               Anne ve babalar çocukları büyüyüp kendi kendilerine evde durabilecek yaşa gelene kadar sürekli kabus içinde yaşarlar. Ne patronları ne de devlet onları düşünmemektedir. Sürekli arada kalırlar ve bu gerginlik aile içerisindeki huzuru da etkiler.

               Bu durumu önlemek için anne ve babalara hem devlet, hem özel sektör, hem de özel kreş sahipleri yardımcı olmalılardır. Kreşler anne ve babaların çalışma koşullarını dikkate almalı, kendi isteklerine göre keyfi tatiller yapmamalı ve aileleri tölere edebilmelidir. Patronlar mutlu ve verimli çalışan istiyor ise dünyada onlar için en değerli şey olan çocuklarının ihtiyacı olduklarından çalışanlarının izin almasına göz yummalı ve bu konuda onlara zorluk çıkarmamalıdır. En büyük görev ise devlete düşmektedir. Devlet ya anne ve babaların bu durumlara düşmesine engel olmalı ya da çalışan anne ve babalara resmi olarak tatil edilen günlerde özel sektörde de tatil yapılması için kanun çıkarmalıdır.