Eyvah! Çocuğum yeniden bebeksi davranışlara başladı
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Eyvah! Çocuğum yeniden bebeksi davranışlara başladı
  Tüm makaleler

  Eyvah! Çocuğum yeniden bebeksi davranışlara başladı;

              Çocukların davranışlarındaki bu tarz bebek gibi davranma veya eski alışkanlıklarının geri gelmesi durumuna regresyon yani davranışta gerileme adı verilir ve çocuklarda bazı durumlarda görülmesi normaldir.

              Davranışta gerileme daha çok bebek gibi konuşma ile baş gösterir ama bazen de kucak isteme, daha önce alıştığı ve bildiği kuralları reddetme, parmak emme, biberonu bırakmış bir çocuğun tekrar yatarken biberondan süt içmek istemesi, anne veya babaya aşırı bağlılık ve onlardan ayrılamama gibi çeşitli şekillerde baş gösterebilir. Bu psikolojik durum çocuk gelişiminin bir parasıdır ve her çocukta olabilmektedir.

              Regresyona iki açıdan yaklaşmak gerekmektedir. Birincisi çocuklar neden regresyon dönemine girer, ikincisi ise bu dönemlerde anne ve babalar nasıl bir tavır sergilemeli ki çocuklar en az zararla ve bir an önce içinde bulundukları psikolojik durumdan çıkabilsinler.

              Çocukların regresyon dönemlerine girmelerinin en önemli sebebi korku ve stres durumlarıdır. Aslında regresyon çocukların yaşadıkları korku ve stres durumlarında kendilerini savunmak için oluşturdukları bir savunma mekanizmasıdır. Geçmişe giderek bu işin üstesinden gelebileceklerini ve bebeklik dönemlerinde onu kucaklarından indirmeyen anne ve babalarının bu şekilde onları daha fazla koruyacağına inanırlar.

              Anne ve babaların çocuklarının uzun zamandır yapmadıkları bazı davranış ve alışkanlıklarını tekrar yapmaya başladığında yani regresyon dönemine girdiklerinde ilk yapmaları gereken şey onları bu durumun içerisine atan ne ise bulmak ve bu problemi ortadan kaldırmak olmalıdır. Bu tür çocukların böyle zamanlarda mutlaka başına bir şey gelmiş veya aile hayatında köklü değişiklikler olmuştur. En sık karşılaşılan durum ise yeni bir kardeşlerinin dünyaya gelmesi ve bu nedenle kendi geleceklerinde endişe duymalarıdır.

              Uzmanlar bu gibi durumlar için anne ve babalara eğer çocuğunuz bebe olmak istiyorsa varsın bebek olsunlar ve sizde ona bebekmiş gibi davranın tavsiyesini yapmaktadır. Ama diğer taraftan da sabırlı bir şekilde durumun nedenleri bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Regresyon dönemleri gelip geçici dönelerdir, anne ve babalar için biraz zor ve sinir bozucu olarak geçse de en etkili ilacı sabırdır. Çocuklara sabırlı yaklaşıldığı zaman çocuğunuzun gelişiminde bir gerileme olmadan bu durumdan kurtarabilirsiniz.

              Anne ve babaların regresyon dönemlerinde yaptıkların en sık ve en büyük hata onlara karşı katı ve baskıcı olmalarıdır. Kendini güvensiz hisseden bir çocuk normalde kendi başına yatmaya alışmasına rağmen bir süre anne ve babası ile yatma konusunda ısrarcı oluyor ise ona karşı zor kullanıp korkularına rağmen yalnız bırakman doğru bir davranış değildir. Sevgi ile yaklaşmalı ve gerekirse onun için koyduğunuz tüm kuralları kaldırmalısınız. Kuralları çocuğunuz normale döndüğü zaman tekrar koyabilirsiniz ama çocuğunuzun bozulan psikolojisini geri getiremeyebilirsiniz.
  Anahtar Kelimeler;
  regresyon nedir, çocukların davranışlarında gerileme çocuğum bebekliğine geri döndü regresyon dönemlerinde neler yapılmalıdır anne ve babalara regresyon tavsiyeleri