Gece Nöbetlerine Giden Anneler,Çocukları ve Eşleri
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Nöbete Giden Anneler
  Tüm makaleler

  Gece Nöbetlerine Giden Anneler,Çocukları ve Eşleri;

              Çocukların ve babalarının ortak olarak istemedikleri bir şeydir annelerin gece evde olmamaları. Çocuklar en çok annelerini ester geceleri, çünkü onların sıcaklığı çocuklara mutluluk ve huzur verir. Ama bazı meslekler vardır ki anneler geceleri de işe gitmek zorunda kalırlar, Hemşirelik, eczacılık, doktorluk gibi.

               Aslında annelik gibi çok kutsal bir meslek icra eden anneler bunun yanında en ez onun kadar kutsal başka meslekleri de icra ederek ne kadar yüce insanlar olduklarını tekrar tekrar göstermektedirler. Bir yanda evde kalan çocukları ve eşleri, diğer yanda meslekleri.

               Nöbetli çalışan anneleri ve onların ailelerini zor bir hayat bekler aslında. Bu hengamede en çok yıpranan annelerdir ama çocuklar da maalesef en az onlar kadar etkilenmektedir.

               Her çocuk annesinin gece evde olmasını ister. Onun evde varlığı bile evi ısıtmaya, çocukların içini huzur kaplamasına yeterlidir. Ama eksikliği de bir o kadar olumsuz yansımaktadır.

               Senaryo hep aynıdır, gece sabaha kadar uykusuz kalacak ve yorulacak anne çocuğunun akşam yemeğinden gece içeceği sütüne kadar hazırlar babaya, sonra saatlerce tembih, gidecektir ama içi rahat değildir. Tuvaleti gelirse şöyle yap, acıkırsa şöyle yap, şu saatte uyut, hasta ise ateşini kontrol et, ilacını ver. Baba sıkılır ama anneyi kırmamak için sesini çıkartmaz ve dinlemeye devam eder. Nice anneler vardır çocukları ateşler içinde iken işe gitmek zorunda olan.

               Gece çocuklarını bırakarak çalışmaya giden anneler hep bir suçluluk duygusu içerisinde olurlar, ama duymaları gereken tek duygu kendilerine karşı duyacakları gurur olmalıdır aslında. Bu suçluluk duygusundan sabah uykusuz ve yorgun olarak eve geldiğinde çocukları ile zaman geçirmek ve onlarla ilgilenmek isterler ve de yaparlar. Yorgunluklarına yorgunluk katılır ama ancak böyle rahatlayabilirler.

               Çocuklar açısından ele alındığında kabullenmesi güç bir durum olduğunu söylemiştik. Bu sebeple özellikle anneler neden çalışmak zorunda olduğunu, geceleri ne iş yaptığını en ince ayrıntısına kadar çocuklarına anlatmalıdır ve çocukların kafalarında soru işareti bırakılmamalıdır. Annelerin gece nöbete giderken yaptıkları en önemli hatalardan bir ondan kaçarak gitmeleridir. Çünkü çocuklar annelerini göz göre göre işe göndermek istemezler. Anneler onun dikkatinin başka bir yere dağıldığı anlardan birinde sessizce evden çıkarlar, çocuk annesinin yokluğu fark ettiğinde artık çok geç olur. Bu yanlış davranış yerine çocuğu ile kapıda vedalaşarak ayrılmalıdır anne. İlk zamanlarda buna karşı çıkacak olan çocuk annesinin gerçekten gitmek zorunda olduğunun farkına vardığında bunu kabullenecektir. Çocuklardan kaçtığınız zaman çocuklar her zaman diken üstünde olacak, annelerini ya benden kaçarsa endişesi ile hiç bırakmayacaktır.

               Babalara da bu zordu dönemlerde büyük işler düşmektedir. Babalar akşam ve gece boyunca çocuklarına annelerinin eksikliğini hissettirememek için didinirler. Artık evde hem anne hem de baba odur.

               Evet gerçekten zor da olsa aileler bu yükü kaldırmak zorundadır. Bu zorlu dönemde üzerine çok fazla yük düşen annelere babalar ellerinden geldiği kadar yardımcı olmalıdır. En çok dikkar edilmesi gerek konu da çocuklara karşı dürüstlüktür.