Helikopter Anne ve Baba Ne Demektir, Çocuklarına Etkileri Nelerdir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Helikopter Aile
  Tüm makaleler

  Helikopter Anne ve Baba Ne Demektir, Çocuklarına Etkileri Nelerdir;

              Bu terimi aslında çocuklar oluşturmuşladır ve sonradan çocuk gelişiminde sık sık kullanılan terimler arsında yerini almıştır. İlk olarak bir çocuğu anne ve babası için “etrafında helikopter gibi dönüyorlar” diye serzenişte bulunmasıyla ortaya çıkmıştır.

               Helikopter anne ve babalar çocuklarının yanından hiç ayrılmayan ve onlarında yanlarından ayrılmasına izin vermeyen, çocuklarının etrafında adeta pervane olan, onların her isteğini yapmaya çalışan, çocuklarının kişiliklerine ve hayatlarına sürekli müdahalede bulunan anne ve babalara denir. Bu tabir anne ve babalar için biraz sevimli gelse de aslında onlar için bir davranış bozukluğunun göstergesidir.

               Anne ve babalarda bu tür davranışların görülmesinin en öneli nedeni kendilerinin orta sınıf bir aileden gelmeleri ve eğitim ve iş hayatlarında orta seviyelerde kalmalarından ötürü çocuklarının da çok çok iyi bir eğitim alması ve güzel bir geleceğe sahip olması istemesidir. Anne ve babalar hayatlarındaki bazı başarısızlıkları kendi anne ve babalarına yükledikleri zaman çocuklarına karşı aşırı hassas olabilmektedirler. İlk zamanlarda masum olarak kabul edilen bu davranışın çocuklar üzerinde olumsuz etkileri görüldüğünden günümüzde psikolojik bir hastalık olarak psikoloji kitaplarında yerini almıştır.

               Anne ve babaları helikopter anne ve baba olmaya iten diğer önemli neden ise çocuklarının kendilerine bağımlı olarak yetişmesini istemeleri, bağımsız oldukları zaman başlarına kötü bir şey gelebileceği gibi bir paranoya içerisinde olmalarıdır. Bu anne ve babalar çocuklarının kendine güvenen ve kendi ayakları üzerinde durabilen kişiler olduğunda kendileri için bir tehdit oluşturacağını düşünmektedirler.

               Benlik duygusu gelişmeyen, kendi ayakları üzerinde duramayan, kendisi düşünemeyen, kararlar alıp kendi kararlarını uygulayamayan çocuklar genelde başkalarına bağımlı olarak hayatlarını sürdürürler, bu kişilerin varlığı sadece kendi aileleri için değil toplumun tamamı için bir tehdit oluşturmakta ve sağlıksız toplumların oluşmasına neden olmaktadır.

               Helikopter anne ve babaların yetiştirdiği çocuklar genelde yüksek bir egoya sahip olurlar, kendi kişilikleri bastırıldığı için bulunduğu ortama göre kişilik değiştirirler, kendi başlarına karar veremez ve uygulayamazlar, karşılaştıkları güçlükleri yenmekte hep anne ve babalarından destek aldıkları zaman yalnız kaldıklarında stres yaşarlar, yalnız kalmak istemezler ve bir problemle karşılaştıklarında onu çözemeyip başkalarından yardım beklerler, kendi kendilerine bir şey yapma çabası ilerisinde olmazlar.

               Çocuklarınızın zaman zaman başarısız olması, zaman zaman zorlanması, zaman zaman küçük düşmesi yani hayatta karşılaşabileceği tüm olumsuzluklara anne ve babaların yanında karşılaşması gerekmektedir ki sizler yanında olmadığınız zaman bu olumsuzluklar la baş edebilsin. Anne ve babalar kendi tutum ve davranışlarına çok dikkat etmeli, eğer helikopter anne ve baba iseler bu durumlarından derhal vazgeçmelidir. Eğer bu durum hastalık seviyesine ulaşmış ise bir uzmandan bu konuda yardım almalılardır.
  Anahtar Kelimeler;
  Helikopter anne ve baba nedir
  helikopter anne baba nedir