Kız Çocuklarına Karşı Baskı Kurmak;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kız Çocuklarına Karşı Baskı
  Tüm makaleler

  Kız Çocuklarına Karşı Baskı Kurmak;

              Özellikle okul öncesi dönemlerde ailesi ile güzel ve eğlen celi vakit geçiren kız çocukları büyümesi ve ergenlik dönemine yaklaşılması ile birden bire çok farklı bir tavırla karşılaşmaktadır. Bu dönemde anne ve babalar çocuklarını korumak adına onlara karşı aşırı baskı kurup kendilerinden uzaklaştırabilmektedir.

               Kendisi ile bir çocukmuş gibi davranılan kız çocukları birden bire bir kadınmış gibi davranılmaya başlandığı zaman ne olduğunu anlamakta güçlük çekerler, yapmasına izin verilen birçok davranış yasaklanır ve yapamaz olurlar. Yasakların ardı arkası kesilmez, dışarı çıkmaları, ece geliş saatleri, arkadaşları, telefon konuşmaları çocuğun özel hayatından yaptığı ne varsa hepsine belli sınırlar ve kurallar konur. Çocuk anne ve babasının kendisini artık sevmediği düşüncesine kapılır ve olanlara anlam vermeye çalışır. Anne ve babaların onları dışarıdaki tehlikelerden, karşı cinsten korumak için sergiledikleri bu tutum zaten hayatlarında köklü değişiklikler olurken onları daha da büyük çıkmazın içerisine sokmaktadır.

               Çocuklar için en sağlıklı olan attıkları her adımdan anne ve babalarının haberdar olması ve onları yaptıkları veya yapacakları hatalara karşı korumalarıdır. Aileler koydukları kural ve sınırlar ile kendi çocuklarını kendilerinden uzaklaştırırlar ve çocuklarının neler yaptıklarından haberdar olamazlar. Sınırlar ve korku ile çocuklar yalan söylemeye başlar ve yaşadıklarını anne ve babalarından çekindikleri için onlarla paylaşamazlar. Çocuklara en iyi tavsiyeyi aileleri verecekken arkadaşlarından bu tavsiyeyi alma eğilimine giderler, yaladıklarını aileleri yerine arkadaşları ile paylaşırlar ve yanlış yönlendirilebilirler. Bununla birlikte sağlıksız flörtler ve hatta cinsel ilişki deneyimleri yaşanabilir. Aileler çocuklarını korumak adı altında onlara tahmin edemeyecekleri kadar büyük zarar verebilirler.

               Yasakların ve sınırların diğer kötü tarafı da çocukların yasağa karşı ilgilerinin oluşmasıdır. Anne ve babalar çocukların akıllarında bile olmayan birçok şeyi onlara yasaklar koyarak akıllarına getirmektedir. Onun yasak olması da çocuklarda ekstra bir merak ve ilgi uyandırmaktadır. Anne ve babalar bunun yerin çocukları ile yakınlaşsalar ve onları dinleseler zaten bu durum geldiği zaman çocukları onlara bahsedecek ve onlar da gerekli uyarıları çocuklarına yapacaklardır.

               Aileler kız çocuklarına karşı baskıcı olup onlara sürekli öğütler vermektense onları anlamaya çalışmalılar ve yol göstermelilerdir.
  Anahtar Kelimeler;
  kız çocuğu yetiştirmek
  kızlara baskı kurmak
  kız çocuklarını yetiştirirken yapılan hatalar