Kız Çocuklarında Barbie Bebek Hastalığı;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kız Çocuklarında Barbie Bebek Hastalığı;
  Tüm makaleler

  Kız Çocuklarında Barbie Bebek Hastalığı;;

              Çocukluk dönemlerinde çok masum ve büyük bebeklere ilgi gösteren kız çocukları yaşları ilerledikçe Barbie ve Winx tarzı oyuncak bebelere yönelmektedirler. Uzmanlar çocukların bu tarz bebekler ile fazla oynamalarının onlarda gelişim problemlerine yok açacağı konusunda anne ve babaları uyarıyorlar.

              Barbie ve winx tarzı bebekler çocuklarda stereotip davranışların fazla pekişmesine neden olmaktadır. Peki nedir stereotip bu davranışlar? Stereotip davranışlar tekrarlı, sabit davranış silsileli davranışlar için kullanılan bir terimdir. Bu davranışlar heykelsi pozlar ve basit ritmik hareketlerden, bir uğraşı ya da özel bir ritüeli yansıtan daha ayrıntılı hareketlere kadar değişir. Barbie tarzı bebeklere dikkat ettiğiniz zaman sadece dış görünüş ve güzelliğe dayalı bir bebek türüdür. Saçları boyalı ve güzel, kıyafetleri şık, vücutları düzgün, yüzleri makyajlı, ayakkabıları topuklu olur. Bütün barbie bebeklerin ayakkabılarını çıkardığınızda ayaklarının düz olmadığını görürsünüz. Hiçbir Barbie bebek zekası ve yetenekleri ile ön plana çıkmaz. İşte bu tür bebekleri çocukların gelişimlerini olumsuz etkiledikleri nokta da burasıdır. Barbie bebekler ile fazla vakit geçiren çocuklar zamanlar onlar gibi olmak isteyeceklerdir. Güzel, bakımlı ve kusursuz. Normalde annesinin topuklu ayakkabılarına dikkat bile etmeyen kız çocukları Barbie bebekler ile tanıştıktan sonra kendileri de topuklu ayakkabı istemeye başlarlar.

              Uzmanlar anne ve babaları Barbie bebekle konusunda uyarmakta ve onlar için şu tasiyelerde bulunmaktadırlar;

              • Çocukların 4 yaşlarına gelene kadar Barbie ve Winx tarzı bebeklerden uzak tutulması gerekmektedir. Gelişimin büyük çoğunluğunun yaşandığı bu yaşlardaki yanlış algılamalar ilerleyen yaşlarda çocukların gelişimlerine zarar verebilirler.

              • Barbie bebeklerin gerçek olmadıklarını, her zaman o kadar güzel giyinemeyeceğinizi ve bakımlı olamayacağınızı sık sık çocuklarınıza söyleyin.

              • Barbie bebeklerle oynadıkları esnada durumu avantajınıza çevirmeye çalışın, örneğin çok kısa etekler giyen bir Barbie bebek için “bu şekilde hasta olabilir” veya çok uzun topuklu ayakkabılar giyenler için de “bu kadar uzun topuklu ayakkabıyı sürekli giyemeyiz, eğer giyersek ayak sağlığımız bozulur gibi sözler” söyleyin.

              • Barbielerin çocuklar açısından yararlı kullanılmasının en güzel yolu da onlarla kurulan oyunlarda öğretmencilik, doktorculuk gibi oyunlar oynanması ve çocuklara bazı konuların özendirilmesidir.

              • Çocuklarınıza hazır olarak satılan Barbie bebek evlerinden almayın, onun yerine kendi hayal gücü ile bir ev inşa edebileceği lego tarzı oyuncaklar alın.

              • Çocuklarınıza sık sık dış güzelliğin değil iç güzelliğinin önemli olduğunu hatırlatın, dış güzelliğin geçici olduğunu örneklerle ispatlayın.

              • Barbie bebekleri ile oynamaları konusunda bir sınır getirin ve belli kurallar ile oynamalarına izin verin.


  Anahtar Kelimeler;
  barbie bebekleri çocuklara etkileri zararları olumsuz yönleri