Kreşe Adaptasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kreşe Adaptasyon
  Tüm makaleler

  Kreşe Adaptasyonda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

              • En önemli hazırlık psikolojik hazırlıktır. Çocuklar psikolojik olarak okula hazırlanmalıdır. Okulun iyi yönleri, ona katacakları vs. bilgiler anlatılarak çocuğa okula gitmenin ona kazandıracakları hakkında bilgi verilmelidir.

              • Gideceği kreş veya anaokulu ili ilgili tüm bilgiler eksiksiz olarak anlatılmalıdır. Çocuk nelerle karşılaşacağını veya karşılaşma ihtimali olduğunu ayrıntılı bir şekilde bilmelidir. Gideceği okulda bilmediği bir şeyle karşılaşması çocukta hem korkuya hem de aileye karşı bir güvensizliğe neden olduğu gibi okuldan da soğumasına neden olabilmektedir.

              • Çocuğunuz için kreş araştırmaları yaparken mutlaka çocukların da fikri sorulmalıdır. Kreşlere bakmaya gidildiğinde çocuklar da getirilmeli ve onların fikri sorulmalıdır.

              • Kreşe başlamadan önce eğer imkan var ise tanıdığı bir kişi ile beraber o kreşte vakit geçirmeli, öğretmenini, arkadaşlarını, kreşini iyi tanıması ağlanmalıdır. Çocuk yalnız başına kreşte kaldığı zaman eğer öğretmenini tanımış olursa veya arkadaş edinmiş ise daha az zorluk çeker.

              • Çocuğunuz kreşte yalnız kalmaya başladığı günlerde ona ihtiyacı olduğu zaman geleceğinizin sinyali vererek kreşte rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bunu için gelmenize gerek yoktur, gün içerisinde telefon ile arayıp nasıl olduğunu sorarsanız bile çocukta eğer ben istersen ailem gelecek güvenci yaratabilirsiniz. Endişe ve korku yaşamaya çocuklar daha rahat uyum sağlar.

              • Akşamları eve geldiğinizde kreşte yaptıklarını, arkadaşlarını sorun, yaptıklarından dolayı onları tebrik edin veya ödüllendirin. Bu ertesi gün kreşte geçireceği günde ona artı bir motivasyon olacaktır. Çocuğunuz akşam size anlatacağı için daha verimli zaman geçirecektir.

              • Gün içerisinde yaptıkları, yedikleri, içtikleri gibi konulardan öğretmeninden bilgi alın ve bu bilgileri akşam çocuğunuz ile paylaşın. Bu durumda çocuğunuz kendini yalnız hissetmeyecek, onu kreşe bırakıp gittiğinizi düşünmeyecektir.
  Anahtar Kelimeler;
  kreşe adaptasyon
  kreşe alışma süresi
  çocukları kreşe alıştırmak için tavsiyeler
  Kreşe alışmayı hızlandırma