Kreşler, Hastalıklar ve Anne-Babaların Devletten İstedikleri;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anneler ve KPSS
  Tüm makaleler

  Kreşler, Hastalıklar ve Anne-Babaların Devletten İstedikleri;

              Kış aylarının gelmesi ile birlikte anne ve babalardaki endişe artmaya başlamaktadır. Zira özellikle kreş çağındaki küçük çocukların bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olup, kreşlerdeki hasta arkadaşlarından kolaylıkla mikrop kapabilmekte ve hastalanabilmektedirler.

              Özellikle büyük şehirlerde çalışan anne ve babalar hem güven eksikliğinden hem de doğru insanı bulmanın zorluklarından ötürü çocuklarını kreşe vermek zorunda kalmaktadır. Aslında çocukların eğitim ve gelişimleri açısında da doğru olan budur.

              Kreşlerin çocukların gelişimlerine kattıkları saymakla bitmez fakat dezavantajları da vardır, oda yazımızın başında bahsettiğimiz hastalıklardır. Kreşe giden çocuklar çok kolay hasta olurlar, tam iyileşti derken bir bakmışsınız tekrar hastalanırlar ve maalesef bu kısır döngü kış boyunca devam eder. Yakınlarında hastalandıkları zamanlarda çocuklarını bırakabilecek kimseleri olmayan birçok anne ve baba vardır ve günümüz çalışma şartlarından ötürü bu çocukların birçoğu maalesef hasta hasta kreşe gönderilmektedir. Kreş yetkilileri hasta çocukların kreşlere gönderilmemesi gerektiğini sık sık vurgulasalar da bazı anne ve babaların yapacak başka çareleri yoktur. Hasta çocuklar kreşe gider ve maalesef diğer çocuklar bundan etkilenirler ve hasta olurlar.

              Özel sektörde birçok konuda olduğu gibi çocukları konusunda da anne ve babalara destek olunmamaktadır. Çocuğunun sürekli hastalanmasından dolayı sık sık izin alan bir anne işyerinde istenmeyen bayan çalışan durumuna gelirken, onun bu duruma gelmemesi için ara sıra izin isteyen baba da erkek adam çocuk mu bakar, annesi yok mu o baksın cevabını almaktadır. Sürekli işyeri ve çocuklarının sağlıkları arasında kalan anne ve babalar huzursuz olmakta, her geçen gün mutsuzlaşmakta ve bu hem aile hayatlarını hem de çocuklarının psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Anne ve babalar birbirlerini ve hatta bazı durumlarda çocuklarını bile sık hastalandığı için suçlamaya başlamaktadırlar.

              Toplum sağlığı ve aile psikolojisinin iyiliği için bu gibi durumlarda anne ve babanın rahat olması gerekmektedir ki çocukları da rahat olsun. Çocuklarını doktora götürdüklerinde rapor veren doktorlar maalesef ona bakmak zorunda olan anne veya babaya rapor verememektedir. Hatta iş o kadar ilerlemiş durumdadır ki hastanede yatan çocukları için bile izin alamayan anneler ve babalar vardır günümüzde.

              Anne ve babalar bu konuda devletten yardım beklemektedirler. Hasta olan çocuklarına bakmak zorunda olan anneler bunun kendileri için bir hak olduğunu savunmakta ve devletin bu hakkı kendilerine vermesini istemektedirler. Yani eğer doktor çocuğun hasta ve bakıma muhtaç durumda olduğuna karar verirse annesine de ana bakmak zorunda raporunu verebilmelidir ki o çocuk sağlıklı bir şekilde iyileşebilsin ve okulda veya kreşteki diğer arkadaşlarına da bu hastalığı bulaştıramasın.

              Çocuğu her durumda kreşe gitmek zorunda olan ve izin almakta zorluk çeken bir baba olarak yetkililere seslenmek istiyorum. Hem daha verimli bir çalışma ortamı için, hem de sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için anne ve babaların çocukları hasta oldukları zaman yanlarında olmaları gerekmektedir, bu konuda yetkililer bir an önce bir adım atmalıdır ve anne ve babaları bu işkenceden kurtarmalıdır. Hasta bir çocuğu olan annenin yeri işyerindeki bandın başı veya dikiş makinesinin koltuğu değil, iyileşmek için ona ihtiyacı olan çocuklarının yanıdır.
  Anahtar Kelimeler;
  annelerin çocukları için izin alması annelerin devletten beklentileri kreşte hastalıklık kapma kreşlerdeki bulaşıcı hastalıklar anne ve babaların çocukları hasta olunca izin alma hakkı