Kreşe Giden Çocuklar İçin Ders Takviyesi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Kreşe Giden Çocuklar İçin Ders Takviyesi
  Tüm makaleler

  Kreşe Giden Çocuklar İçin Ders Takviyesi;

              Kreş çocukların sadece akşama kadar oyun oynadığı ve eğlenceli vakit geçirdiği yer değildir. Eğer siz de kreşlere o mantık ile bakıyorsanız bir an evvel kurtulun derim.

              Günümüzde kreşe giden çocukların anne ve babalarının yarıya yakını kreşlere bu mantıkla bakmaktadır maalesef, çocuklarına bakacak kimse yoktur ve çocuklarını kreşe bırakmak zorundadırlar. Bu anne ve babalar içinde iyi kreş tabiri doğal olarak çocuklarının kreşte mutlu olmaları ve eğlenmeleridir. Uzmanlar çocuklar kreşte iyi vakit geçirdikleri için değil, arkadaş edindikleri için değil, siz işte iken güvende oldukları için değil, okul öncesi eğitimin çok önemli olduğu ve çocuklarının tüm eğitim hayatlarının temellerini bu eğitimde alacakları için tavsiye etmektedirler. Sizlerde bilinçli anne ve babalar olarak bu durumu fark edin ve çocuklarınızın kreş hayatına günlük hayat değil de eğitim hayatı olarak bakın. Birçok anne ve baba kreşe giden çocuklarının konuştuklarını hayretler içerisinde dinler bazen, işte bu kreşlerde çocuklara verilen eğitim bir göstergesidir.

              Eğitimin hepsinde olduğu gibi okul öncesi eğitimde de evde tekrar ve takviye çok önemlidir. Bunun için anne ve babaların çok fazla zaman ayırmalarına, hazırlık yapmalarına vs. şeylere gerek yoktur. Zaten okul öncesi dönemde verilen eğitim bellidir. Daha çok çocuğun el becerisini geliştirmeye yönelik başlayan eğitimler, en fazla sayılar, basit matematiksel işlemler ve belki harflerin yazımına kadar gidebilir. Hiçbir zaman okuma yazmaya geçmez. Sizlerde anne ve babalar olarak çocuklarınızın kreş öğretmenleri ile sık sık iletişim halinde bulunun ve gördükleri konuda akşam kısa zamanlı ders takviyesi yapın. Zaten bu sürenin uzaması çocukların sıkılmasına neden olacaktır ve katlı sağlamadan ziyade çocuğu bıktıracaktır. Beyinleri yeni bilgiler almaya aç ve oldukça elverişli olan okul öncesi dönem çocukları bu dönemde hafızalarına yazabildikleri bilgileri kolay kolay unutmazlar ve bu bilgiler kalıcı olur. Anne ve babalar da çocuklarının bu dönemlerini boş geçirmelerine engel olmalılar ve onlara destek olmalılardır.

              Sayıları ve basit matematik işlemlerini okul öncesi döneme öğrenen çocukların okul dönemlerinde arkadaşlarına oranla çok daha başarılı oldukları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Anne ve babalar da çocuklarına ayıracakları çok kısa zamanlar ile çocuklarının eğitim hayatlarına önemli katkılar yapabileceklerin akıllarından çıkarmamalıdırlar.

              Okul öncesi çocuklar için ders takviyesi okul dönemindeki çocuklar gibi değildir. Bu ders bazen o gün trafikte giderken arabanın hızlı sürülmemesi gerektiğini anlatan öğretmeninin söylediklerinin çok doğru olduğunu ve hızlı giderlerse kaza yapabileceklerini söylemek, bazen de yolda gördükleri yaşlılara yardım etmesi gerektiği öğreten öğretmenlerini takdir etmektir. Bazen yemek yerken masadaki çatal ve kaşıkları beraber saymak olan ders takviyesi bazen tabaktaki 5 köfteden 2 tanesini yediği zaman kaç köfte kaldığını bulmaktır. Anlatmak istediğim okul öncesi dönem dersleri çok kısıtlıdır ve basittir, önemli olan çocuklarınıza işin mantığını kavratmanız ve kreşte belki günlük hayattan örnek verecek kadar vakit bulamayan öğretmenlerine yardımcı olarak öğrendiği bilgileri günlük hayatta nasıl kullanabileceği konusunda yol göstermektir.

              Unutmayı, çok kısa amanlar ayırarak çocuklarınıza hayatları boyunca unutmayacakları bilgiler öğretebilir veya öğretmenlerinin öğrettikleri bilgileri daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde…


  Anahtar Kelimeler;
  kreşe giden çocuklara ders çalıştırma çocuklara evde ders takviyesi kreşte öğrenilenler nasıl tavkiye edilebilir