Matematikte Çocuklar mı başarısız, okulda kullanılan yöntemler mi
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Matematikte Çocuklar
  Tüm makaleler

  Matematikte Çocuklar mı başarısız, okulda kullanılan yöntemler mi?

               Birçok çocuğun ve ailenin dert yandığı konudur matematik ve çocukların matematikte başarısız olması. Bu durum çocukların tüm hayatını etkileyebilir. Özellikler lise çağında birçok çocuk matematikten korktuğu için başka bölümler seçmiş ve istedikleri mesleğe sahip olamamıştır.

               Aslında iki çeşit matematik vardır. Biri sokak diğeri ise okul matematiğidir. Mantık olarak ikisi de aynıdır ama çözüm yöntemleri farklıdır. Bu konuda birçok uzman araştırmalar yapmıştır. Matematik konusunda gerçekten başarısız olan çocuklar hem okulda hem de sokakta bu konudan başarısız olmuşlardır. Ama bazı çocuklar bu durumun dışındadır.

               Örneğin sokaktaki bir satıcı çocuğa tanesi 75 kuruş olan sudan 7 tanesinin kaç para yaptığı sorulduğunda doğru cevabı verirken, aynı çocuğa daha sonra 7x75 kaç eder diye sorulduğunda cevap bile verememiştir.

               Bu durum matematikte öğretim yöntemlerinin ne kadar önemli ve etkili olduğunu bize göstermektedir. Çocuğunuz belki matematik konusunda başarısız olabilir ama bu onun matematiği hiç yapamayacağı anlamına gelmez. Önemli olan konu çocukların öğrenebilecekleri şekilde matematiğin anlatılmasıdır.