O Misafir Ama Öyle Yapılmaz;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   O Misafir Öyle Yapılmaz
  Tüm makaleler

  O Misafir Ama Öyle Yapılmaz;

              Çocukların en nefret ettiği sözlerden biridir. Tamam karşıdaki çocuk misafirdir, belki birkaç saatliğine gelmiştir ve gidecektir ama ne olursa olsun o da bir çocuktur, tüm çocuklardaki gibi aynı duygulara sahiptir.

               Ailelerin evlerine gelen misafirlerin çocukları için kullandıkları sözcüklerdir bunlar. Aslında art niyet taşımaz, sadece gelen misafire mahcup olmamak ve gelen misafirin çocuğunu koruduğunu göstermek amaçlı kullanılır bu sözler. Ama bu sözleri sarf ederken kendi çocuğunuzun psikolojisini hiç unutmayın ve ona göre davranın.

  Misafirliğe gelen çocuk her konuda öncelikli mi dir;

              Bu konu yetişkinlerde öyledir. Türk adet ve geleneklerinde misafir baş üstünde tutulur, onu memnun etmek çok çok önemlidir. Ama anne ve babalar çocukları içinde böyle olduğunu düşündükleri zaman çok yanılırlar ve büyük bir hata yaparlar. Çocuklarda misafirlik kavramı gelişmemiştir, ona göre misafirliğe gelen çocuk da kendisi de aynıdır, hatta kendisi daha önceliklidir. Bu psikolojideki çocuktan karşısındaki çocuğa her konuda müsamaha göstermesini beklersek bu çok yanlış bir hareket olur.

               Çocukluk demek kıskançlık demektir, çocukluk demek her şeye sahip olmak istemek demektir. Bu çok doğal bir davranıştır. Ama siz çocuğunuzdan bastıra bastıra bunun tersini yapmasını isterseniz büyük bir hata yapmış olursunuz, kendi çocuğunuzu zor duruma düşürür ve incitirsiniz.

               Başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum, bir gün arkadaşlarımız ile toplandık. Gittiğimiz evin çocuğu ilk başta gayet mutlu bir şekilde bizi karşıladı, neşeli ve hareketliydi. Çocuk oyuncaklarını bize gösteriyor ve anlatıyordu. Aradan biraz zaman geçince başka bir arkadaşımız geldi, evdeki çocuk gibi küçük bir çocukları vardı. Ben çocuğun arkadaşı geldiği için mutlu olacağını ve güzel vakit geçireceklerini düşünürken evin çocuğunun suratı asıldı, bizi teker teker öperek karşılayan o çocuk onlara yaklaşmadı. Bu durum ilgimi çekti ve çocuğu izlemeye başladım ister istemez. Daha sonra ailelerin baskısı ile oyun kurmaya başladılar, ama misafir olan çocuk ev sahibinin elinde ne varsa almak istiyordu ve çocukta ister istemez ona veriyordu. Bir zaman sonra oda vermek istemedi ve karşı çıktı. Bu durumda misafir çocuk ağlamaya başladı, sonra o malum söz geldi anne ve babasından. O misafir kızım, sen ver ona oyuncağını. Çocuk verdi ister istemez. Bunu gören misafir çocuk daha fazla kullanmaya başladı ve çocuğun elindeki her şeyi aldı, bir zaman sonra ev sahibi çocuk tekrar karşı çıksa da aynı söz yine geldi maalesef. Çok ayıp o misafir, ben sana böylemi öğrettim. İyice burulan çocuğun durumunu hiç kimse fark etmiyordu, misafir çocuğun anne ve babası mutluydu çünkü çocuğu mutlu mutlu oyun oynuyor ve istedikleri yapılıyordu, ev sahibi çocuğun anne ve babası ise misafirler ile ilgilenmekten çocuklarının durumunu fark edemiyorlardı. Sonra ev sahibi çocuk yavaşça odadan ayrıldı ve kendi odasına gitti, birkaç dakika sonra bende çıktım ve buldum onu. Çocuk o kadar çok mutsuzdu ki, dudaklarını büzmüş ve ağlamaklı bir şeklide duruyordu. Yanına yaklaştım ve sordum ne oldu diye. Ağlamaktan zor konuşuyordu ve zar zor şu cevabi verdi. Hep böyle yapıyor annem. Onlar benim oyuncaklarım ama gelince hep ona veriyor, ben hiç oynayamıyorum. Onlar beni hiç sevmiyor. İşte o anda anladım ki çocuk her yerde her zaman çocuktur. Ondan büyüklerden beklenecek olgunluk ve davranışları beklemek çok büyük bir hatadır. Bu durumun çocukta neden olabileceği problemleri ve bırakabileceği izleri düşündüğünüzde ne olursa olsun çocuklarınızın başka çocuklar yanında ikinci plana atılmaması gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Böyle durumlar çocuklarınızı sizden uzaklaştırır, kendi içine kapatır, arkadaşlık ilişkilerini zedeler. Çocuklarda paylaşma duygusu var ise bile bu duygu kaybolur.

               Unutmayın tüm çocuklar çok değerlidir ve özeldir. Ama en değerlisi sizin çocuğunuzdur. Başka çocukları saçma sapan nedenlerden dolayı koruduğunuzu düşünerek çocuklarınızı incitmeyin ve onları sizden uzaklaştırmayın. Çocuk psikolojisi pamuk ipliğine bağlıdır ve çok kolay kopabilir bu iplik, ama maalesef ki bağlaması biraz zaman alabilir.