Okul Öncesi Dönemde Çocuklar İçin Tatil En İyi Nasıl Değerlendirilir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Okul Öncesi Tatil
  Tüm makaleler

  Okul Öncesi Dönemde Çocuklar İçin Tatil En İyi Nasıl Değerlendirilir;

              Tatiller ailelerin yakınlaşması, kaynaşması, birbirini daha iyi tanıması, beraber bir şeyler paylaşması açısından çok önemli zamanlardır. Çalışan anne ve babaların olduğu ailelerde anne ve babalar çocukları ile gerekli zamanı geçiremeyebilir, ya da anne çalışmıyor baba çalışıyor ise bu durun sadece babalar için geçerlidir. Bu durumlarda anne ve babaların imdatlarına tatiller yetişir.

              Okul öncesi dönemindeki çocuklar zaten bir okula gitmedikleri için eksik olduğu konuları beraber çalışarak takviye etme gibi bir durum söz konusu değildir. Tatillerde aileler mümkün olduğu kadar bir arada bulunmalı, yapılan tüm etkinliklere tüm aile bireyleri katılmalıdır. Anne ve babalar ile çocukları arasında bu şekildeki paylaşım aralarındaki bağı kuvvetlendirecektir. Ayrıca anne ve babalar tatillerde çocukları ile beraber zaman geçirirler ise çocuklarını daha yakından tanıyacaklardır ve aynı şekilde çocuklarının da kendilerini tanımalarına imkan vermiş olacaklardır.

              İlk olarak tatilin nasıl ve nerede geçirileceğinin kararı verilmeli ve bu kararı verir iken çocukların yaşı kaç olursa olsun mutlaka çocuklarında fikirleri alınmalıdır. Bu çocuklarda özgüveni artırır ve ailenin içerisinde gerçekten bir yeri olduğuna inanmasını sağlar. Daha sonrada buna devam edilmeli, tatilde yapılacaklar içinde fikir alınmalıdır. Çocukların söylediklerinden bazıları mutlaka yapılmalı ve çocuğa ne kadar değer verdiğiniz onlara gösterilmelidir.

              Bu tatillerde çocuklarınızın kabiliyetini daha yakından görebilirsiniz. O yüzden onların yeteneklerini keşfedebileceğiniz değişik aktiviteler ayarlayabilirsiniz. Ne kadar çok farklı aktivite yaparsanız o kadar çok konuda çocuğunuzu denemiş olursunuz ve o kadar farklı yetenekleri keşfedebilirsiniz.

              Hem siz hem de çocuklarınız normal zamanlarda fazla egzersiz ve spor yapamıyor olabilirsiniz. Bu durumlarda tatiller için spor ağırlıklı aktiviteler ayarlayabilir ve çocuklarınızın spor ve kas becerilerinin gelişmesinde katkıda bulunabilirsiniz.

              Özellikle kreşe gitmeyen çocukların arkadaş ve sosyal çevresi fazla gelişmemiş olur. Tatillerde çocuklarınızın arkadaşlık kurabileceği, kendini sosyal olarak geliştirebileceği ortamlar hazırlayabilirsiniz.

              Şehir hayatında çocuklar hem doğa ile fazla iç içe olamaz, hem de rahat bırakılarak özgür olarak bir şeyler yapılmasına izin verilmez. Onun için çocukları tatillerde doğa ile tanıştırabilir, onları serbest bırakarak kendi ayakları üzerinde durmasını öğretebilirsiniz. Çünkü tatilde siz yanındasınız ve uzakta takip ederek ona gelebilecek zararlar karşı koruyabilirsiniz.

              Unutmayın çocukların siz anne ve babalar ile beraber kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Onların bu ihtiyaçlarını günlük yaşamda fazla karşılayamasanız da tatillerde onları bundan mahrum etmeyi. Tatiller ailelerin birbirine kaynaşması ve aradaki sorunları çözülmesi için en iyi ve uygun zamanlardır.
  Anahtar Kelimeler;
  tatilde neler yapabilir
  tatilde neler yapılmalıdır
  Çocuklar için tatil