Okul Öncesi Dönemde Matematik Eğitimi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Okul Öncesi Matematik
  Tüm makaleler

  Okul Öncesi Dönemde Matematik Eğitimi;

              Matematik aramaktır, düşünmektir, çözüm bulmaktır, zorluklarla başa çıkmaktır, kısacası hayattır. Matematikte başarılı olan bir çocuk hayatın diğer boyunca başarıya daha yakındır. Matematik beyni her şeyden fazla çalıştırır ve yorar. Fakat maalesef matematik karşısında bir önyargı oluşmuştur ve matematik zor bir ders olarak bilinmektedir. Bu önyargı ile matematik öğrenmeye çalışan çocuklar ise zaten 1-0 geride başlamışlardır işe.

  Neden okul öncesinde başlamalıdır matematik;

              Okul öncesi eğitimi alan çocuklar birçok şeyden habersizdir, matematiğin ne olduğunun daha farkında olmadıkları için matematikten korkmazlar çekinmezler. Çocuklara matematiğin gerçek yüzünü göstermenin en uygun zamanıdır okul öncesi zamanı. Oyunlarla, gülerek, eğlenerek öğrenmeye başlanan matematik eğitimi bu dönemde daha başarılı olmaktadır. Bide insan beyninin gelişiminin büyük bir bölümünü bu dönemde olduğu düşünülürse okul öncesi dönem bulunmaz bir fırsattır çocuklar için.

  Matematik nedir?

              Çevremizde gördüğümüz her şey matematiktir aslında. Şekiller, zaman, büyüklük, ağırlık gibi tüm matematiksel kavramların temeli aslında bebeklik zamanında atılmalıdır. Çocuklar 2 yaşıyla beraber çevrelerindeki sorunları fark etmeye, onların çözümü için bilgiler toplamaya ve bu bilgileri birleştirerek çözümler üretmeye başlayacaktır. Cisimler arasındaki farkları ve benzerlikleri görmeye başlayacak ve bunların nedenlerini sorgulayacaktır. Benzer cisimleri eşleştirebilecekler ve geometrik şekilleri tanımaya başlayacaklardır. Bu temellerden sonra çocuğun beyni daha hızlı bir ivme ile gelişecektir. Anne ve babaların en önemli görevi ise çocuklarına bu konuda destek olmaları ve onlara fırsatlar yaratmalarıdır.

  Matematiğin çocuklara faydaları nelerdir;

  • Çocukların beyinsel gelişimine katkıda bulunur

  • Akıl yürüterek doğruyu bulmayı öğretir, çocuklar araştırmayı öğrenirler

  • Eleştirerek düşünmeyi öğrenirler

  • Matematikte sonucu bulmak yöntemsel olduğu için yöntemi öğrendikten sonra kimsenin düşünce ve yardımına ihtiyaçları olmaz, kendi özgüvenleri artar.

  • Hayatları boyunca düşünmeden karar vermeme alışkanlığı edinirler ve hayatlarını doğru yönlendirmeyi öğrenirler.

  • Disiplini, sistemi ve mantığı öğrenirler ve bunları hayatlarına yerleştirirler.

  • Karşılaştığımız problemlerle başa çıkmayı ve pratik çözümler üretmelerini sağlar.

  • Dikkatli hareket etmeyi öğrenirler, dikkatlerinin dağıldığında hata yapacağını bilirler.

  • En önemlisi de matematikten korkmamayı öğrenirler.