Okul Kantinlerindeki Gıdalara Dikkat;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Okul Kantinlerindeki Gıdalara Dikkat
  Tüm makaleler

  Okul Kantinlerindeki Gıdalara Dikkat;

              Çocuklarımız okullarda büyük bir gıda tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Okul kantinlerinde satılan bisküvi, çikolata, patates kızartması, hamburger ve hatta içerisinde nasıl malzemeler kullanıldığı bilinmeyen tostlar, bunların hepsi çocuklarımız için potansiyel tehdittir ve hiçbir hastalığı olmayan çocuklarda bile reflü gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilirler. Maalesef ki çocuklarını her türlü kötülüğe karşı koruyan anne ve babalar okullarda çocuklarının yanında bulunamazlar ve çocuklarını bu gıda terörü ile karşı karşıya bırakmak zorunda kalırlar.

              Çocuk gelişiminde en önemli etkenlerden birisi beslenmedir kuşkusuz, bu sebeple özellikle gelişimin yoğun yaşandığı küçük yaşlarda beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Doğal olarak kantinlerdeki gıda terörü de en çok küçük yaştaki çocukları yani anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocukları etkilemektedir. Uzmanlar kantinlerde satılan sağlıksız besinlere karşı aileleri sık sık uyarmakta ve bilgilendirmektedir.

              Yapılan araştırmalar okul kantinlerinde satılan hazır gıdaların çocuklarda öksürük, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi sağlık problemlerine neden olduğunu ortaya koymuştur ve bu belirtiler ise reflü hastalığının habercisi olmaktadır. Uzmanlar aileleri çocuklarında görülen bu belirtiler sonrasında dikkatli olmasını ve olası bir reflü tehdidine karşı çocuklarını korumaları gerektiğini vurgulamaktadırlar.

              Çocukların içerisinde ne olduğu bilinmeyen, sağlıksız hazır gıdalardan yemelerinden se kendi yaptığınız gıdaları tüketmeleri onların sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu sebeple okul için anne ve babaların çocuklarına atıştırmalık beslenme çantaları hazırlamaları çok önemlidir. Eğer çocuklar tam gün okulda kalıyor ve yemek yemek zorunda iseler bu yemek okul kantininde satılan hazır gıdalar değil mümkün ise yemekhanede yapılan yemekler olmalıdır. Okulda yemek çıkmıyor ise mutlaka beslenme çantası hazırlanmalı ve çocukların sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

              Aileler ne kadar dikkatli olursa ise olsunlar çocuklarının yanlarında olmadıkları için onları kontrol etmeleri güçtür. Çocuklar albenisi fazla olan bu hazır gıdaları, evde içmesine izin verilmeyen gazlı içecekleri onlardan habersiz olarak okul kantininden alabilirler ve tüketebilirler. Anne ve babalar okul yönetimini bu konuda uyarmalılar ve kantinlere gerekli denetimleri yapmalarını sağlamalılardır. Gerekiyor ise kantinlerde kullanılan özellikle et türü malzemelerin nereden tedarik ettiklerini ve kullandıkları markaları öğrenmelilerdir. Okul kantininde gazlı içecek satılmasına da kesinlikle karşı çıkmalılardır. Bu yaklaşım hem sizin çocuğunuzu hem de diğer çocukları koruyacaktır.


  Anahtar Kelimeler;
  okul kantinindeki gıdalar çocuklarınızı kantinlerdeki sağlıksız besinlrden koruyun kantinlerde nasıl gıdalar bulunmalı çocuklar için beslenme çantası çocukları okulardaki hazır gıdalardan koruma yoları