Oyunların Çocuklar için yeri ve önemi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Oyunların Çocuklar için yeri
  Tüm makaleler

  Oyunların Çocuklar için yeri ve önemi;

              Oyun çocuklar için vazgeçilmez şeylerin başında gelir. Çocuklar için kimi zaman öğrenmek, kimileri için eğlenmek, kimi zaman araştırma yapmak, kimi zaman yemek yemek, kısacası sayısız anlamı vardır oyunun çocuklar için. Çocuklar oyun oynayarak kendilerini ifade ederler, öğrenirler ve keşfederler. Oyunlar çocukların psikolojik durumlarından gelişme düzeylerine kadar birçok konuda bilgi verir bizlere. Çocuklar çevrelerindekiler ile oyunlarla iletişim kurarlar, hayallerini, duygu ve düşüncelerini oyunlarla anlatırlar. Oyun sayesinde araştırmayı ve çözüm üretmeyi öğrenir. İşte bu sebeplerden dolayı uzmanlar da çocukları anlamak ve onları test etmek için hep oyu yöntemini kullanmıştır.

  Okul öncesi eğitimde oyunun yeri;

              Bilinen tüm ünlü okul öncesi eğitim programları oyun temeli üzerine kurulmuştur. Özellikle bu dönemde çocukların oyun oynamaya daha ihtiyaçları vardır ve onlar bir şeyler öğretmenin en etkili yolu da oyun oynayarak öğretmektir. Tüm okul öncesi eğitimi veren kurumlar oyunlar üzerine kurulmuştur ama oynanan her oyunun çocuğa katacağı bir şey bulunması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları hem gerçek hayatı hem de bilmesi gereken bilgileri sadece oyunlarla anlatırlar, oyunlar sayesinde çocukların yeteneklerini keşfederler ve zayıf yönlerini bulurlar. Aileler bu konuda belki gerekli yaklaşımı gösteremeyebilir ama uzmanlar oyunun çocukların hayatındaki yerini çok iyi bilir ve ona göre davranırlar.

  Aileler çocuklarının kurdukları oyunlara çok dikkat etmelidir;

              Bazı çocuklar kendilerini ifade edemeyebilirler veya çekindiklerinden dolayı istediklerini söyleyemeyebilirler. Çocuklar oyunlarında hep hayal kurdukları dünyayı oynarlar, istedikleri şeyleri oyunlarına söylerler, bazen anne ve babalarına anlatamadıklarını oyuncaklarına anlatabilirler. Çocukların oynadıkları oyunlar onları ruh hali ile ilgi önemli ipuçları verir bizlere. Çocukların kurdukları oyunlar bazen onların gelişimlerini olumsuz etkileyebilecek türden olabilir, bu gibi durumlar gözden kaçırılmamalı ve müdahale edilmelidir.

  Çocuklar oyun oynar iken anne ve babalara düşenler nelerdir;

  • En önemlisi çocuklar yanlarında anne ve babalarını da görmek isterler. Anne ve babalar çocukların oyunlarına zaman zaman katılmalıdırlar.

  • Oyunları en önemli öğretme yöntemi olduğu unutulmamalılar ve çocuklarına her hangi bir kavramı anlatmaya çalışırken onları sıkmaktansa bir oyun içerisinde anlatmalılar.

  • Oyun oynarken kullandıkları oyuncakların türüne çok dikkat etmeliler, sıradan oyuncaklardansa söküp takılabilen, onları düşünmeye sevk eden oyuncaklar seçmelilerdir.

  • Onları korkutacak, etkisinde bırakacak oyunları oynamalarına izin vermemeliler.

  • Kendi yanlarında oynaşında bir tehlike olmaya oyunlar olabilir, bunları kendi kendilerine de oynama ihtimalleri düşünülerek böyle oyunlar oynamasına izin vermemeliler.

  • Oyun oynamasına izin vermeliler.

  • Oyunu her zaman bir şeye ödül olarak koymamalılar.

  • Çocukların yapmasını istediği şeyleri örneğin yemek yemeği , oyun oynarken daha iyi yapabilirler ama bu durumu alışkanlık haline getirmesine izin vermemeliler.