Sağlıklı Çevre Çocuğunuzun Zihnini Geliştirir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Sağlıklı Çevre
  Tüm makaleler

  Sağlıklı Çevre Çocuğunuzun Zihnini Geliştirir;

              Zihin doğru bir şekilde uyarıldığında gelişir, zihinlere uyarı gönderecek olan ise çevredir. Buna bağlı olarak çocukların çevreleri ne kadar sağlıklı ise zihin gelişimleri de o oranda sağlıklı olur.

               Çocukların çevresinde bulunan kişilerin zeka seviyeleri, bilgi birikimleri, kelime düzeyleri, ahlaki yapıları, çocuklar karşı olan yaklaşımları, çevrelerinin zenginliği, çocukların ne kadar yer gördükleri, ne kadar ses duyduğu, kısacası her şey çocukların zeka gelişimine katkıda bulunur. En yakınlarında da anne, baba ve arkadaşları olduğu için en çok bunlar etkiler çocukları.

               Anne ve babalar çocuklarının yanında konuştuklarına, hareketlerine, onlara karşı yaklaşımlarına, ses tonlarına çok dikkat etmelidir. Konuşmamızın kalitesinden anlattığımız örneklere, giydiğimiz kıyafetten, saçlarımıza kadar her şey çocuğun zihninin gelişimine etkilidir.

               Çocuklar ilk söyleyecekleri bir sözü söylerken çekimser olurlar, anne ve babalarının buna vereceği cevaptan endişe duyarlar, aldıkları tepkiye göre ya konuşmaya devam ederler ya da kabuklarını çekilirler ve zeka gelişimlerinde geri kalırlar. Anne ve babalar çocuklarına verdikleri gereksiz tepkiler ile onları zeka gelişimlerini olumsuz etkilemektedirler.

               Çocuklarınızla ne kadar çok ilgilenir, onlara ne kadar çok uyarı verirseniz çocuklarınızın zekası o derece gelişir, aksi durumlarda kendi haline bırakılmış çocuklar zeka olarak diğerlerinden geride kalırlar.

               Çevremizde eğitimli, bilinçli ailelerin çocukları ilgisiz ailelerin çocuklarına oranla daha başarılıdır. Bunun nedeni ilgi görmeyen çocuklar zeka bakımından ne kadar sağlıklı olurlarsa olsunlar okul dönemine kadar diğer çocuklarda az şey öğrenirler ve beyinleri bir o kadar da az çalışır ve gelişir. Okula başlanıldığında iki çocuk arasında büyük fark vardır zaten, okulla beraber bu fark kapanacağına her geçen gün açılır ve zaten okulun başlarında arkadaşlarına oranla başarısız olan çocuk bu durumu kabullenir ve sürekli başarısız olur. Bu durum okul hayatı bitip iş hayatı başladığında da aynı olur, ve maalesef onların çocukları da bilinçsiz yetişeceğinden kendileri gibi başarısız olurlar. İlgisiz bir ortamda yetişip te başarılı olmayı başaran çocuklar zeka seviyesi olarak akranlarından çok çok ileride doğan ileri zekalı çocuklardır.

               Herkes bulunduğu çevreden bağımsız olarak büyüyemez, mutlaka etkilenir. Zihin de aynı şekilde etkilenir. İyi ve bilinçli bir çevrede olumlu yönde, ilgisiz ve zeka düzeyi düşük olan bir çevrede olumsuz yönde etkilenir.

               Çocukların zeka seviyesini en çok etkileyen etkenlerden birisi sevgi ve mutluluktur. Bu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Sevgi dolu bir ortamda mutlu bir hayat geçiren çocuklar, gereksiz endişe ve kaygılar ile beyinlerini meşgul etmezler, gelişmeye ve öğrenmeye daha açık olurlar. Çocuklarınızdan onlar için çok önemli olan sevgi ve şefkatinizi esirgemeyin, onlar bunu hak ediyorlar.