Sen Büyüksün, O Daha Küçük;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Sen Büyüksün
  Tüm makaleler

  Sen Büyüksün, O Daha Küçük;

              Anne ve babaların sıklıkla kullandığı kelimelerden diridir. Sen abisin, sen ablasın gibi söylenen sözler bazen çocukların gelişimlerinde kişiliklerini etkileyecek düzeye kadar çıkabiliyor. Aslında bu şekilde söylemler ile kardeş çatışmalarında direk olarak tarafınızı belirtmiş oluyorsunuz. Birçok anne ve babaya göre küçük çocuk istediği şeyi yapabilir ama büyük çocuk yapamaz. Küçük çocuğa gerektiğinden fazla müsamaha gösteren anne ve babalar büyük çocuklara karşı acımasızca eleştirilerde bulunabiliyor. Unutulan tek bir şey var ki o da yaşları ne olursa olsun ikisi de çocuktur.

               Çocuklar bu tür durumları anlayabilecek durumda değillerdir. Onların mantıklarına göre kardeşleri ile kendileri eşittir, hatta onlar daha öncedir çünkü kardeşleri yokken onlar vardı. Anne ve babaların küçük çocuklarına karşı korumacı tutumuna bir türlü anlam veremezler ve kabullenemezler.

               Uzmanlar anne ve babaların kardeşler arsındaki fark ne olursa olsun olaya taraf olarak yaklaşmamaları gerektiğini söylemektedir. Bu taraflık büyük çocukta anne ve babasına karşı bir güven duygusunu yitimine neden olabileceği gibi, eğitimi ve gelişiminde önemli hasarlara yol açabilir.

               Özellikle ilk çocuklar bu konuda çok şanssızdırlar. Onlar anne ve babalarının ilk göz ağrılarıdır. Anne ve babalar ilk çocukta acemiliklerini yaşarlar ve bazen hatalar yapabilirler. Sonraki çocuklarda yaptıklarının farkına varan anne ve babalar bu hatalarını telafi ederler. Normal olanda budur. Ama bunu gören büyük çocuk bana küçükken şöyle yapmışlardı ama kardeşime yapmıyorlar gibi bir düşünce içerisine girebilir. Bu durumların önüne geçebilmek için büyük çocuktan ayrıca küçük çocuğa bir şeyler yapılıyor ise düzgün bir şekilde izah edilmelidir. Aynı olay alışverişte de vardır. Büyük çocuğa çok istemesine rağmen bilgisayar alınmamıştır çünkü ailenin ekonomik durumu buna müsait değildir, ama yıllar sonra durumları düzelmiştir ve kardeşine bilgisayar alınmıştır.

               Bazen anne ve babalar yaşları ilerlediği için çocukları ile yeterince uğraşamazlar. Bu durumda küçük çocuğun yaptığı yaramazlıkları göz ardı edebilir. Anne ve baba küçük çocuğu ikna etmek için çok uğraşacaklarını bildikleri için bir şey demezler. Ama aynı yaramazlığın çok daha hafifini abisi veya ablası yaptığında çok sert tepki verebilirler. Abi veya abla onları anlayıp dinleyeceği için bir daha yapmayacaklardır. Ama bu durum büyük çocuklarda üzüntüye ve anne veya babam artık beni sevmiyor, kardeşime hiç bir şey demiyorlar, hep bana bağırıyorlar düşüncesini yaratabilir.

               Hiçbir anne ve baba çocukları arasında ayrım yapmaz, hepsi de onlar için aynıdır ama bu durumu çocuklarınız bilemez. Onlara karşı tutumlarında yaşları ne olursa olsun taraf olmamaya çalışın ve çocuk olduklarını unutmayın.