Sokak Oyunları Çocukların Sağlığını Bozmaz, Aksine Onları Kuvvetlendirir;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Sokak Oyunları Çocukların Sağlığınız Bozmaz
  Tüm makaleler

  Sokak Oyunları Çocukların Sağlığınız Bozmaz, Aksine Onları Kuvvetlendirir;

              Hangi anne baba çocukluğunda sokakta oyun oynamak istemezdi, sanırım yoktur öyle bir çocuk ve olmayacaktır da. Sokaklarda kum ile oynamak, koşmak, top oynamak, yarışmak, gerektiğinde çıplak ayakla çimenlerde gezmek, saklambaç oynamak bir düşünün 2 odalı evde değil sokakta yüzlerce saklanacak yerin arasında, hangi çocuk istemez ki bunları. Fakat sizin çocukluğunuzda rahat ve özgür bir şekilde yaptığınız tüm bu aktivitelere betonların arasına sıkışmış çocuklarınız maalesef hasret kalmış durumdadır.

              Sokak oyunlarının çocuklara kattıkları saymakla bitmez, sokaklar en iyi okullardır, en iyi sosyalleşme alanlarıdır bide en önemlisi vardır ki oda en iyi hastanelerdir. Bu yazımızda sokak oyunlarının çocukların sağlıkları üzerine etkilerinden bahsetmek istiyorum biraz.

              Çocukları hastalıklara karşı koruyan en önemli etken onların bağışıklık sistemidir. Sokak oyunları ise bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en etkili aşıdır. Sokaklarda edindiğimiz arkadaşlar arasındaki en önemlileri bu arkadaşlarıdır. Belki birçok sokak arkadaşımızla ilerleyen yaşlarımızda görüşemeyiz ve aramızdaki bağlar kopar ama bu arkadaşlarımız bizi ömür boyu bırakmazlar ve hayatımızın sonuna kadar hastalıklardan korumaya çalışırlar. Evet, mikroplardan bahsediyoruz. Ev ortamında olmayan birçok mikrop sokak ortamında vardır ve bağışıklık sistemimizin bu mikroplara ihtiyacı vardır. Hani hep derler ya işleyen demir paslanmaz diye, işte bu sözün doğruluğu burada bir kez daha karşımız çıkmaktadır. Oda işleyen bağışıklık sistemi paslanmaz ve daha sağlıklı olur. Eğer ona gerektiği kadar mikrobu vermezsek çalışmayacağından tembelleşecektir ve gerçekten çalışması gereken zamanlarda bizi yalnız bırakacaktır.

              Anne ve babalar çocuklarına karşı aşırı hassas ve korumacı oldukları için onları sokaklara mikrop kapma ihtimallerinden dolayı fazla çıkarmak istemezler. Bu çocuklarınıza yapacağınız en büyük kötülüklerdendir. Vücudumuz bilgi öğrenme konusunda olduğu gibi hastalıklarla mücadele etme konusunda da en çok şeyi çocukluk dönemlerinde öğrenir. Bu dönemlerini hasta olmadan geçiren çocuklar ilerleyen yaşlarda daha hassas olurlar ve karşılaştıkları en ufak hastalıklarda bile yatağa düşebilirler.

              Birçok kişinin dikkatini çekmiştir belki kış aylarında bile çıplak ayakla oyun oynayan çocuklar. Onları gördüğünüzde sizler üşürsünüz. Ama o çocukların ileride çok sağlıklı çocuklar olacağını, soğuktan hiç etkilenmeyeceğini biliyor musunuz? Çocukları sokakta oynarken aman terlemesin terlerse hasta olur diye peşlerinden koştuğunuz çocukların siz peşinden koşamayacak yaşa geldiklerinde terledikleri zaman neler olacağını hiç düşündünüz mü? Bırakın çocuklarınız terlesin, terlediği için hasta da olsun ama bir şekilde vücudu her terlediğinde hasta olmamayı öğrensin.

              Çocuklar sokaklarda sadece mikroplar la değil, soğuk ile de savaşmayı öğrenirler. Sürekli korunan, ev ortamında 30 derecelere varan sıcaklıklarda saklanan çocuklar gün gelip de biraz soğuk bir ortama girmek zorunda kaldıkları zaman hemen hasta olurlar. Buna karşın ev içerisinde bile belli sıcaklığın üstünde durmayan ve sokaklarda soğuk ile mücadele etmeyi öğrenen çocuklar sizin onları koruyamayacağınız çok daha zorlu koşullarda bile ayakta kalabilirler.

              Avrupa da aileler çocuklarını dışarı çıkarmaları konusunda her gün uyarılmaktadır, biz de ise maalesef altı kum olan parklara üzeri kirlenecek ve kumdan mikrop kapacak diye çocuklarını getirmek istemeyen aileler var. Ailelerin istekleri üzerine belediyeler bile artık kumlu park yapmamaktadır. Uzmanlar anne ve babalara çocuklarını mutlaka kumda oynatmaları gerektiği konusunda uyarılar yapmaktalar, bu sayede mikroplarla tanışacaklarını ve daha güçlü olacaklarını vurgulamaktalar.

              Anne ve babalar olarak belki siz isteseniz de çocuklarınızı çağın getirdiklerine bağı olarak sokaklarda oynatamayabilirsiniz, belki mahallenizde çocuklarınızın oynayacağı bir toprak, ayakkabısını çıkarıp dolaşabileceği bir çimenlik, altında gölgelenip dinleneceği bir ağaç bulamayabilirsiniz ama onları bu zevklerden ve hatta ihtiyaçlardan mahrum edemezsiniz. O sebeple mümkün olduğu kadar hafta sonları çocuklarınızı bu tatarı yaşayabileceği alanlara götürmenizi tavsiye ederiz.
  Anahtar Kelimeler;
  sokak oyunları çocuk sokak oyunlarının çocuk sağlığına etkileri sokakta oynayan çocuklar