Yaz Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Yaz Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;
  Tüm makaleler

  Yaz Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

              Son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşan eğitim sistemlerinden birisi de yaz okuludur. Eğitim sistemi diyoruz çünkü yaz okulları sadece çocukları oyalanmaları için açılmış kurumlar değillerdir, aynı zamanda bilgileri, becerileri, zevkleri ve ilgi alanları doğrultusunda eğitim aldıkları kurumlardır. Bu sebeple de yaz okulu seçimi görüldüğü kadar basit bir kavram değil, üzerinde düşünülmesi ve dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Çocuklarının okullarını seçerken günlerce düşünen ve araştırmalar yapan anne ve babalar yaz okulları seçiminde de aynı hassasiyeti göstermelilerdir.

              Uzmanlar anne ve babaları yaz okulu seçerken dikkat etmeleri konusunda uyarmaktadır. İşte uzmanlarımızın anne ve babalara bu konudaki tavsiyeleri;

  • Birçok anne ve baba fazla düşünmese de dikkat edilmesi gerek ilk konu mesafedir. Çocukların alacakları eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun karşılığında harcayacağı zaman ve yıpranmasını karşılaması zordur. Özellikle çok küçük yaşlarda saatlerce süren yolculuklar yaparak okullarına gitmeleri zaten onları gün boyu alacağı eğitim kalitesini oldukça düşürecektir. Bu nedenle anne ve babalar uzaklardaki iyi bir eğitim kurumu yerine yakınlarındaki eğitim kurumlarından çocukları için en iyi olabileceğini seçmelidirler. Biz yetişkinlerin bile kaldırmakta güçlük çektiğimiz trafik çocukları çok daha fazla yıpratabilmektedir.

  • Yaz okulları her ne kadar Milli Eğitime Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından verilse de müfredatı kurumların kendilerince belirlenen programlardır. Yani örgün eğitimde her kurum tek bir müfredata uymak zorunda iken yaz okullarında bu söz konusu değildir. Kurumlar sadece vermek istedikleri eğitim ve uyguladıkları müfredat için bakanlıktan izin talep ederler. Hal böyle iken uygulanacak müfredat oldukça önem arz etmektedir. Anne ve babalar çocuklarını dış görünüşlerine aldanarak bir okula vermekten se mutlaka yaz okulu programı çerçevesinde uygulayacakları programın planını incelemelilerdir. Bu planın konusunda uzman ve diploma sahibi kişiler tarafından hazırlanıp hazırlanmadığına dikkat etmeliler ve sorgulamalılardır. Sayısı oldukça artan yaz okullarının bazen sorumsuz yetkililer tarafından bir eğitim kurumu olduğu unutulup bir ticarethane olduğu düşünülebilmektedir ve bu durum bakanlığında gözünden kaçabilmektedir.

  • Okullarda psikolog bulunması veya bir psikologdan destek alınarak programların sürdürülmesi de dikkat edilmesi gereken konulardandır. Çocuklarınız yaz tatillerini geçirecekleri bu kurumlarda gün içerisinde sizin kontrolünüzden çıkacaktır ve tüm inisiyatif okul yetkililerine kalacaktır. Çocuklarınızın bir psikolog gözetiminde olması onların gelişimlerini etkileyeceği gibi sizin de rahat olmanızı sağlayacaktır.

  • Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi yaz okullarının belli bir programı yoktur, bu sebeple bir çok faklı konuda eğitim verilebilmektedir. Bazı yaz okulları yüzme ve spor konusunda ağırlıklı eğitim verirken, bazıları müzik ve dans konusunda eğitim verebilmektedir. Bu seçim anne ve babaya kalmaktadır. Anne ve babalar çocuklarının gelişimlerini, bilgi ve birikimlerini, beceri ve yeteneklerini göz önüne alarak onların yapmakta en çok zevk aldıkları konularda programı olan okullar seçmeye özen göstermelilerdir. Okul programı çocuklarını ne fazla zorlamalıdır, ne de çok gevşek bırakmalıdır. Ayrıca çocukların yapmayı istemedikleri konuda eğitim vere bir yaz okulu çocuklara faydadan çok zarar verecektir. Sudan korkan bir çocuğun günün büyük bölümünde yüzme dersi verilen bir yaz okuluna gönderilmesi oldukça boş ve gereksizdir. Ayrıca gün içerisinde program çocuklarınızı zorlayacak bir şekilde ise elde edilecek başarısızlıklar çocuklarda özgüven bozukluğuna neden olabilecektir. Anne ve babalar çocuklarını en iyi tanıyan kişiler oldukları için bu konuda onlara en çok yardımcı olabilecek kişiler de onlardır.

  • Yaz okulları yeteneklerin en çok keşfedildiği yerlerdir. Birçok farklı yeteneği olan çocuğun yetenekleri yaz okullarında aldıkları eğitimleri sırasında fark edilmiştir. Eğitim dönemi sırasında belirli bir çerçevede eğitim alan ve bu çerçevenin dışarısına çıkamaya çocuklar yaz okullarında istedikleri alanlara yönelebilmektedirler ve hiç ummadığınız bir konuda üstün yetenekli çıkabilmektedirler. Anne ve babalar yaz okulları seçerken bu konuya da dikkat etmeliler ve özen göstermelilerdir.

  • Okul saatleri anne ve babaların çalışma saatlerine uygun olmalıdır. Bu saatler haricinde çalışan okullara gönderilen çocuklar okul çıkışlarında sorunla karşılaşabilmektedir. Bazı okullar servislerini erken çıkarmakta ve servis kullanmayan öğrencileri okulda anne ve babalarının gelme saatlerine kadar tutmaktadır. Bu saatin çokluğu çocuklarda olumsuz gelişmelere neden olabilmektedir.

  • Yaz okulu ailenin gelir düzeyine göre seçilmelidir. Yapılan aktiviteler için istenilen faklı kıyafet ve malzemelerin tamamı tedarik edilemez ise bu eksiklik çocukta fark edilecek ve arkadaşlarının da baskısı altında kalan çocuk kendini dışlanmış hissedecektir.

  • Yaz okulu seçiminde okulun fiziki kalitesi ve eğitim programının yanı sıra bu programları çocuklara verecek olan eğitmenlerin de durumu çok önemlidir. Anne ve babalar olarak çocuğunuza eğitim veren eğitmenlerin yeterliliğini test edecek düzeyde olmayabilirler ama en azından aldığı eğitimi sorgulayabilirler.

  • Özellikle havuz olan yaz okullarında havuz temizliği ve su çok önem arz etmektedir. Havuz için kullanılan kimyasallar sorgulamalı ve bu çocukların kişisel bakımlarına daha fazla özen gösterilmelidir.

  • Beslenme programları ve yemek listeleri gözden geçirilmeli ve yemeklerin sıcak yaz günleri için uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

              Yukarıda yaz okulu seçimi sırasında anne ve babaların dikkat etmeleri gereken konulardan bir takım uyarılarda bulunduk ve madde madde sıraladık. Sıra geldi en önemli konuya, oda çocuğunuzun gitmesine karar vereceğiniz yaz okulunu onun onayı ve isteği ile seçilmesidir. Çocuğunuza seçenekler sunun ve onu yönlendirerek fikrini alın. En etkili eğitim çocukların kendi istedikleri zaman verilen eğitimdir. Sizin kendi isteğiniz ile gitmesini istediğiniz okullarda çocuklarınız mutsuz olacaktır ve o okulda geçireceği zaman verimsiz olarak hem onu mutsuz edecek hem de eğitimine herhangi bir katkıda bulunmayacaktır.

              İyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle….
  Anahtar Kelimeler;
  yaz okulu, çocular için yazokulu, yaz okulunun faydaları,en iyi yaz okulu, yaz okulu seçimi, iyi bir yaz okulu nasıl olmalıdır, yaz okulu seçerken nelere dikkat edilmelidir, yaz okulunda neler olmalıdır, okul öncesi dönemde yaz tatili, anaokulu yaz tatili, yazın kreş tatil olunca, anaokulu tatil olunca, anaokulu tatil programı, çocuklar için tatil programı, çocuklar için tatil eğitim programı,ders çalışma önerileri, yaz için ders çalışma tavsiyeleri, tatilde ders çalışılırmı, tatilde ders, tatilde ders programı,çocuklar için yaz okulu, çocuklara yaz okulu,spor yaz okulu,yaz kampları, yaz kampları türkiye, çocuk yaz kampları, tatilde ders çalışma programı,yazın ders çalışma programı, yazın ders çalışılır mı, yaz tatilinde ders çalışmanın faydaları, çalışan annelerin yaz tatili, yaz tatilinde ders programı, yaz okulu programı, yaz okullarının faydaları, tatil önerileri, tatilde neler yapımalı