Zeka Türleri Nelerdir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Zeka Türleri Nelerdir
  Tüm makaleler

  Zeka Türleri Nelerdir;

              Günümüzde insanlarda tek bir zeka türünün olmadığı ispatlanmış ve hangi zeka türlerinin var olduğu çıkarılmıştır. Bu buluş, var olan zeka türlerinden sadece birine sahip olacaksınız anlamına gelmemektedir, hepsine veya bir kaçına da sahip olabilirsiniz. Farklı zeka türleri beynin farklı bölümlerinde oluşur ve saklanır. Çocuklarınızın hangi zeka türlerine sahip olduğunu bilmeniz onun gelişim ve geleceği için yol almanızda size çok yardımcı olacaktır.

              Zeka türleri nelerdir ve bu zeka türlerine sahip olan çocukların özellikleri nelerdir, bir onlara göz atalım;

  •Matematiksel/Mantıksal zeka;

              Bu zeka türüne sahip olan insanlar sayılara hakimdir ve etkin olarak kullanabilir. Matematiği severler ve matematik ile uğraşmak isterler. Veri toplama, gruplama, analiz etme, tahmin yürütme gibi konulara oldukça hakimdirler. Araştırmakta hoşlanırlar ve bilmedikleri bir şey ile karşılaştıklarında onu araştırarak kafalarındaki soru işaretlerini kaldırırlar. Hiçbir şeyin direk olarak sonucu ile ilgilenmezler, onlar işin nedenleri de en az sonuçları kadar önemlidir. Özellikle zeka oyunlarında çok iyidirler.

  • Sözel/Dilsel zaka;

              Hem iyi konuşmacı, hem de iyi bir dinleyici özelliğine sahiptirler. Konuşmaya yaşıtlarına göre biraz erken başlarlar. Hafızaları kuvvetli olur ve kolay hatırlarlar. Özellikle yabancı dillere karşı bir ilgileri vardır ve kolay öğrenirler. Okudukları bir kitabı veya izledikleri bir filmi en ince ayrıntısına kadar hatırlarlar. Yazı yazmayı severler ve sık sık yazı yazarlar. Neşeli ve şakacı olurlar. Dil bilgisi kurallarına hakimdir ve bu konulara uymak konusunda dikkat ederler.

  • Görsel Zeka;

              Gördüklerini veya duyduklarını kafalarında en ince ayrıntısına kadar hayal eder ve canlandırabilirler. Bu sebeple özellikle nesneleri kolay unutmazlar. Harita, grafik gibi resimsel olgularda çok iyi durumlarda olurlar, kurdukları hayalleri veya gördükleri rüyaları çok iyi bir şekilde anlatabilirler. Logo ve yapboz tarzı oyuncakları çok severler ve bu oyunlarda başarılıdırlar.

  • Müziksel Zeka;

              Şarkı ve melodileri kolay hatırlarlar, iyi bir ritim duyguları vardır. Şarkı söylemek ve dinlemekten çok hoşlanır. Müzik enstrümanlarına karşı ayrı bir yeteneği mevcuttur. Bir müzik duyduğunda farkında bile olmadan elleri veya ayakları ile ritim tutmaya başlar.

  • Kişisel Zeka;

              Bu tür zekaya sahip insanlar kendilerini en iyi tanıyan insanlardır. Neleri yapıp yapamayacaklarını, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yanlarını çok iyi bilirler, kendileri hakkında düşünmeyi severler. Fazla arkadaşları olmaz.

  • Sosyal Zeka;

              Kişisel zekanın sosyal halidir. Kendilerinden ziyade çevrelerindeki insanlar ile ilgilenir, başkalarına yardımcı olmayı, arkadaşlık kurmayı severler. İletişim kabiliyetleri yüksektir. İnsanları kolaylıkla etkileyebilirler.

  • Bedensel Zeka;

              Bu zeka türüne sahip olanlar kendi vücutlarını, güçlerini iyi tanırlar. Kendilerini vücutlarını kullanarak ifade ederler. Neleri yaptığında vücutlarının tepki vereceğini iyi bilirler. Por yapmayı ve hareket etmeyi severler.