Çocuklarınızı Soğuktan Korurken Sinüzite Dikkat;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Sinüzite Dikkat;
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızı Soğuktan Korurken Sinüzite Dikkat;

              Özellikle soğuk kış günlerinde annelerin çocuklarına karşı olan koruyucu yaklaşımları daha da kuvvet kazanmaktadır ve onları soğuktan korurken bazen aşırıya kaçabilmektedirler. Bu aşırıcı korumacı yaklaşım bazen çocuklarımızın sağlıklarını bilmeden kaybetmelerini sağlamamıza neden olabilmektedir.

              Kış aylarında çocukları dışarıya çıkartılırken birçok anne üst üste giyindirir ve üşümemesi için çabalar. Çocukların sıkı giyinmesi ve soğuk almaması onları birçok hastalıktan korur, ancak kaş yaparken göz çıkarmamak gereklidir. Soğuğa karşı aşırı korumacı olarak yaklaşılan çocukların terlemeleri durumunda kolaylıkla hastalanabilecekleri konusuna dikkat edilmelidir. Özellikle kafası terleyen çocuklar kolaylıkla sinüzit olabilir ve tüm çaba boşa çıkmış olur.

              Sinüzit özellikle soğuk havalarda sinüslerin bulunduğu bölgelerde kan gitmeyebileceğinden ötürü kolay bir şekilde enfeksiyon oluşabileceğinden sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bazı kesimlerde çocuklarda sinüzit olmaz şeklinde yanlış bir algılama var olup bu gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine alerjik çocuklarda yetişkinlere oranla daha da sık görülmektedir.

              Çocukları sinüzitten korumanın en etkili yolu kafalarını soğuktan korumaktır. Soğuk bir ortama çıkarken aileler gerekli önlemleri almalıdır ve kafalarını sarmalıdır. Fakat bu aşamada çocukların terlememesine dikkat edilmelidir. Ter soğuğun daha da fazla hissedilmesini sağlayacaktır ve sinüzit ihtimalini daha da artıracaktır.

              Çocuklar da sinüzit soğuk algınlığı gibi belirtiler göstermekte olup genelde basit görülmektedir. Çocuklarda burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, balgamlı öksürük halinde belirtiler verir. Anne ve babalar bu belirtilerin bir süre sonra geçmemesi halinde bir hekime başvurmalıdır ve bu durum küçük görülmemelidir.

               Anne ve babalar çocuklarının antibiyotik kullanmalarını genelde istemezler fakat sinüzit antibiyotiksiz geçmeyecek bir hastalıktır. Bu sebeple yapılası gereken şey hastalığa yakalanmadan önlem almak ve çocukların hastalığa yakalanmasının önüne geçmektir. Her çocuk yılda 1-2 kere bu tür enfeksiyonlu hastalıklar geçirebilmektedir ve bu durum normal karşılanmaktadır. Fakat 3 ün üstüne çıktığı durumlarda altında başka nedenler aranmalı ve mutlaka incelenmelidir.

              Kronik burun tıkanıklığı ve alerjik hastalığı olan çocukların sinüzite yakalanma ihtimali daha fazla olduğundan bu çocukları anne ve babaları sinüzite karşı daha fazla önlem almalıdırlar.

              Uzmanlar sinüzite yakalanmamak için vücut direncinin artırılmasını ve bol meyve tüketilmesini tavsiye etmektedir.
  Anahtar Kelimeler;
  kpss
  anneler içi kpss
  annelere ders çalışmak için ipcuçları
  anneler nasıl ders çalışabilir