Çocuklarda Uykunun Başarıya Etkisi;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarda Uykunun Başarıya Etkisi;
  Tüm makaleler

  Çocuklarda Uykunun Başarıya Etkisi;

              Yapılan araştırmalara göre çocukların aldıkları kaliteli uyku saati başarılarını doğrudan etkilemektedir. Uyku düzensizliği ve azlığı çeken çocukların okuma, yazma, matematiksel işlemler, problem çözme gibi konularda beceri oranları düşüyor. Buda özellikle okul öncesi dönem gibi çocukların gelişimlerinin ve öğrenmelerinin çok hızlı olduğu dönemlerde uykunun önemi daha da ön plana çıkarmıştır.

              İnsan beyni karmaşık bir bilgisayar yapısı gibidir. Bilgileri alır, onları işler, depolar, birbirleri ile olan bağlantılarını kurar ve ilişkilendirir ve sınıflandırır. İşte bu işlemlerin hepsi uyku esnasında gerçekleşir. Uyku süresinin azlığı da bu işlemlerin yapıldığı süreyi kısaltacağından alınan bilgilerin sağlıklı bir şekilde saklanması işlemi tam olarak gerçekleştirilemez ve çabuk unutulmaya başlar.

              Uzmanlar beynin tam olarak dinlendirilmesi ve verilerin sağlıklı olarak saklanabilmesi için okul öncesi dönem çocuklarının en az 11 saat uyku çekmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Anne ve babalara düşen görev ise çocukların uyku saatleri konusunda kesinlikle taviz vermemeleri ve belli bir disiplin altında bu saatlere riayet etmeleridir.

              Çocukların okul öncesi dönemde alacakları uyku disiplini tüm hayatları süresince onların yanından ayrılmayacak, düzenli uykuyu hayat tarzı olarak benimsemiş kişiler hem okul hem de iş hayatlarında daha başarılı olacaklardır.

              Uyku sadece beyinin işlevlerini yürütebilmesi açısından önem arz etmemektedir. Bunun dışında vücudun gün boyu harcadığı efor sonrasında dinlenmesi, eski gücüne kavuşması, bir sonraki gün için kendini hazırlaması, eklemlerin, kasların rahatlaması gibi bir çok açıdan önemlidir.

              Okul başarısın için önce iyi bir uyku mantığından yola çıkılmalı ve çocukları uyku düzenlerini sağlamak için özellikle şu maddelere dikkat edilmelidir.

              • Akşam aynı saatlerde yatılmalıdır. Yatma saati gereksiz yere esnetilmemeli ve bu konuda belli bir disiplin yakalanmalıdır.

              • Sabahları aynı saatte kalkılmalıdır. Hafta sonu çocuğum fazla uyusun ve fazla dinlensin mantığını güderseniz bir sonraki haftanın başında uyku problemi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

              • Gün içerisinde fazla uyku uyunmamalıdır. Bu uykular akşam uyku saatini etkileyecek ve vücudun dengesini bozacaktır.

              • Yatakta uykunun dışında bir şey yapmayın, çocuğunuz yatağa yattığı zaman uyuması gerektiğin bilmeli, bu ilerleyen zamanlarda uykusu olmadığı zamanlarda bile yatağa yatırıldığında içgüdüsel bir uyku hissi verecektir.

              • Akşamları çocuklarınıza gazlı ve sodalı içecekler vermeyin, bunlar uyunun kalitesini bozacaktır.

              • Ne aç nede çok tok yatmayın. Yatmadan önce aşırı miktarda yemek yedirmeyin.

              • Çocuklarınızın geç saatlerde ders çalışmasının kalıcı bir yararı olacağını unutmayın ve çok geç saatlerde ders çalışmasına izin vermeyin.

              • Çocuğunuz çok monoton ve yorulmadığı bir hayat yaşıyor ise vücudunun gerekli kadar yorulması gerektiğini unutmayın ve gün içerisinde onlarla beraber aktiviteler yaparak yorulmalarını sağlayın.

              • Geceleri yalnız başlarına yatmalarını sağlayın, kendi başlarına yatakta istedikleri şekilde yatacaklar ve nasıl rahat ederlerse o pozisyona geleceklerdir. Eğer siz yanında olursanız yataktaki hareket mesafeleri daralacak ve en rahat pozisyonu bulamayacaklardır.
  Anahtar Kelimeler;
  çocuklarda uykunun önemi uykunun başarıya etkisi çocuklar kaç saat uyumalı