Çocuklarınıza Resimden Okumasını Öğretin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Resim Okuma
  Tüm makaleler

  Çocuklarınıza Resimden Okumasını Öğretin;

              Harfler vardır, birleşirler heceleri, onlar birleşirler kelimeleri, onlar birleşirler cümleleri, onlar da birleşirler masalları, hikayeleri, romanları oluşturlar. Bunları da okuyarak anlarız. Yani aslında okuduğumuz harflerdir. Ama bu durum okuma yazma bilmeyen çocuklar için öyle değildir.

              Size daha dört yaşında bir çocuğun bana bir hikayeyi okuduğunu söylesem inanır mısınız? İnanması güç ama gerçek. Bir tanıdığımın çocuğu eline bir hikaye kitabı almış ve onu okuyor. Dört yaşında ve okumayı yazmayı bilmiyor. Sessizce yaklaştım ve arkasından okuduğu kitaba baktım. Yazılarını tam olarak göremediğim sayfada söyledikleri çok mantıklı idi ve hikaye ile örtüşüyordu. İşte o anda küçük çocukların da okuyabildiğini fark ettim, ama bizlerden biraz farklı idi, bizler okurken harfleri kullanırken onlar resimleri kullanıyorlardı.

              Çocukların resimden okumayı öğrenmesi normal okuma yazma öğretmek gibidir aslında, bir tarafta harfleri bilirsiniz ve birleştirirsiniz, diğer tarafta resimde çizilmiş nesneleri, insanların mimiklerini, bitkileri, hayvanları bilirsiniz ve onları birleştirirsiniz. Sonuçta aynı bütüne ulaşırsınız.

              Anne ve babalar çocuklarına resimden okumayı öğretmelilerdir. Peki ama nasıl;

              Resmi okuma harfleri okumadan daha fazla beyni çalıştırır ve beyin egzersizi yaptırır. Bunu başarmak için ilk olarak çocuklarınıza hayal kurmasını öğretmelisiniz. Çocuğunuz hayal kurabilmeli, bu hayaller bazen saçma sapan olsa da. Kurduğu her hayal onun hayal gücünü geliştirecek, bakmadan görmeyi öğretecek ve en önemlisi zeka seviyesini artıracaktır. Çünkü hayal kurarken beynini tüm kısımları ile çalıştıracaktır.

              İlk başlarda siz ona örnek olun, boş bir resim alın ve o resmin neler anlatabileceğini tahmin edin. Çocuklarınızdan tahmin konusunda size yardım etmesini isteyin, onu yönlendirin. Ona hikaye okurken sık sık durun ve sonrasında neler olabileceğini sorun, şöyle olabilir mi gibi yönlendirmeler ile önünü açın. Ve en önemlisin içerisinde bol resim bulunan ve resimleri kaliteli olan kitaplar alın. Bu şekilde çocuğunuzun haya gücü yavaş yavaş gelişecek ve artık bazı hikayeleri görmese bile sizlere okuyabilecektir.

              Resimlerden okumayı bilen ve başarabilen çocuklar ileriki eğitim hayatlarında da daha başarılı olmaktadır. Çocuklar her şeyi beklemezler ve bazı şeyleri elde edebilmek için çaba sarf etmeyi öğrenirler, en önemlisi de bunun için hangi yoldan ilerleyeceklerini kendileri bulurlar.
  Anahtar Kelimeler;
  çocuklara resim okumayı öğretmek, resm nasıl okunur, resimden hikayeyi çıkarma resimden hikayeyi anlama resime bakarak hikaye okuma