Orff nedir
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Orff Nedir
  Tüm makaleler

  Orff nedir, çocuk gelişimindeki yeri neresidir?

              Adını bulucusu olan Orff Schulwerk’dan alan orff son zamanlarda çocuk eğitiminde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle modern eğitim veren birçok okul öncesi eğitim kurumu çocuklarına orff eğitimi vererek gelişimlerine önemli katkılar sağlamayı amaçlamaktadırlar.

              Orff yaklaşımı olarak da anılan bu eğitim temel olarak müzik ve hareket eğitimi olarak tanımlanabilir. Orff yaklaşımın prensibi ise her insanın kendi doğasında var olan ritm, müzik ve hareket ile bir şeyler anlatabilme yetilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Katı kuralları ve disiplinler olmayan orff eğitiminde öğrencinin yaratıcılığı geliştirilmeye çalışılır.

              Orff eğitimi genel olarak okul öncesi dönem çocuklarına hitap eden bir eğitim olsa da ilkokul çocukları içinde uygulanmaktadır. Çocukların orff eğitimi ile yaratıcılıkları gelişirken aynı zamanda da eğlenerek öğrenmektedirler. Müzikle dans eden, hareket eden, konuşan, kısacası müzik aracılığıyla kendini ifade eden çocuk bu esnada aslında müziğin içine yavaş yavaş girmiş ve bir takım kavramları farkında bile olmadan öğrenmeye başlamış olmaktadır. Aslında orff eğitmenleri çalgı eğitimi alan çocukların bu eğitimi almadan önce mutlaka bir orff eğitimi almaları gerektiğini vurgulamaktadır.

              Orff eğitimi alan çocukların konuşma, müzik ve hareket yetenekleri ile paralel olarak yaratıcılıklarının yanı sıra sosyal ve iletişim becerilerinin de geliştiği görülmüştür. Orff eğitiminin çocuklarda yaratıcılığı maksimum seviyeye çıkardığı nokta ise sahnede doğaçlama olarak oynanan oyunlar olur. Çocuklar bu oyunlarda o an akıllarına ne gelirse doğaçlama olarak hareket ederler, hiçbir sanatsal endişe taşımaksızın akılarından geldiğince enstrüman çalarlar. Orff eğitmenlerinin doğaçlama eğitimlerde dikkat ettikleri ve çocuklara vermeye çalıştıkları eğitim onların sanatsal gelişimleri değil yaratıcılıklarıdır.

              Birazda orff eğitiminde kullanılan enstrümanlardan bahsedelim. Orff eğitiminde Çelik Üçgen, Ritm Çubukları, Zil, Timpani, Gong, Ksilofon, Metalofon, Bango, Marakas, Kastanyet, Tef, Glockenspieller ve çeşitli büyüklükte davullar kullanılmaktadır.


  Anahtar Kelimeler;
  orff eğitim çocuk gelişim etki orff da kullanılan enstrümanlar