Çilek Reçeli Tarifleri
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Yemek Tarifleri   >   Kahvaltılar   >   Çilek Reçeli

  Çilek Reçeli Tarifi

             Kahvaltılarınız için besleyici ve oldukça lezzetli olan ev yapımı Çilek reçeli var sırada, bu tarif ile birlikte kahvaltılarınızda artık sağlıklı ve tamamı ile doğal Çilek reçelini güvenle yiyebelirsiniz.

             İçerisinde bol miktarlarda B, C ve K vitaminlerini bulunduran Çilek bir demir ve fosfor mineralerine de ev sahipliği yapar. Çilek vücuda kuvvet verdiği gibi kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önüne. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı vücut direncini artırır. Sindirim sisteminin düzenler. Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur, idrar söktürücü özelliği vardır ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırılmasında da yardımcı olur. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirerek ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ayrıca çocuklarda ateşi düşürme özelliği de vardır.

             Şimdi bu kadar faydalı olan bu meyvenin reçelinin nasıl yapıldığını görelim.

  MALZEMELER;

  -2 kilo çilek

  -2 kilo toz şeker

  -Yarım limon suyu

  HAZIRLANIŞI;

  -Çilekleri güzelce yıkayın ve temizleyin. Saplarını ayırdığınız çilekleri isterseniz bütün olarak, isterseniz de parçalara ayırarak 2 kilo şeker ile karıştırın ve bir gece bekletin.

  -Ertesi gün üzerine su ilave ederek orta ateşte 45 dakika kadar pişirin. Bu esnada sık sık karıştırın ve yüzeyde oluşan köpükleri alın.

  -Tenceredeki Çilek reçelini sıcakken cam kavanozlara koyun.

  - Artık Çilek Reçeliniz hazırdır.

  - Afiyet olsun....

  Anahtar kelimeler;
  Çocuğunuz için besleyici kahvaltı, besleyici kahvaltı tarifleri, ev yapımı kahvaltı, ev yapımı kahvaltılar, Çilek Reçeli tarifi, çocuğunuz için Çilek Reçeli, çocuğunuz için lezzetli kahvaltı tarifleri, pratik kahvaltı yapımı, besleyici kahvaltı yapımı, bebekler için kahvaltı tarifi, bebekler için kahvaltı,
  Çilek Reçeli yapma