Kayısı Reçeli Tarifleri
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Yemek Tarifleri   >   Kahvaltılar   >   Kayısı Reçeli

  Kayısı Reçeli Tarifi

             Kahvaltılarınız için besleyici ve oldukça lezzetli olan ev yapımı Kayısı reçeli var sırada, bu tarif ile birlikte kahvaltılarınızda artık sağlıklı ve tamamı ile doğal Kayısı reçelini güvenle yiyebelirsiniz.

             İçerisinde bol miktarlarda A,B,C veP vitaminlerini bulunduran Kayısı magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralerine de ev sahipliği yapar. Kayısı besleyicidir ve iştahı açar. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere tüm kansere karşı vücudun direncini artırır. Vücuda kuvvet vererek bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara çok çok faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını hastalıklarına karşı iyi bir silahtır. Hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir.

             Şimdi bu kadar faydalı olan bu meyvenin reçelinin nasıl yapıldığını görelim.

  MALZEMELER;

  -1 kg kayısı

  -750 gr şeker

  -5 tane limon tuzu ya da yarım limon suyu

  HAZIRLANIŞI;

  -Kayısıları yıkadıktan sonra çekirdeklerini ayırın ve büyük büyük parçalara bölün.

  -Üzerine 750 gr kadar(4 su bardağı) şeker ilave edin ve bir saat sulanmasını bekleyin.

  -Tencereyi yarım saat kadar kaynatın, bu arada sık sık karıştırın ki kayısılar dibine sarmasın.

  -Yarım saat dolmaya yakın limon suyunu veya bir barsan içerisinde çok az bir su ile erittiğiniz limon tuzlarını ilave edin ve 2 dakika daha karıştırarak kaynatın.

  -Tenceredeki Kayısı reçelini soğuduktan sonra cam kavanozlara koyun.

  - Artık Kayısı Reçeliniz hazırdır.

  - Afiyet olsun....

  Anahtar kelimeler;
  Çocuğunuz için besleyici kahvaltı, besleyici kahvaltı tarifleri, ev yapımı kahvaltı, ev yapımı kahvaltılar, Kayısı Reçeli tarifi, çocuğunuz için Kayısı Reçeli, çocuğunuz için lezzetli kahvaltı tarifleri, pratik kahvaltı yapımı, besleyici kahvaltı yapımı, bebekler için kahvaltı tarifi, bebekler için kahvaltı,
  Kayısı Reçeli yapma