Çocuklarınızı Okul Öncesi Dönemde Spora Teşvik Edin;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklar ve Spor
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızı Okul Öncesi Dönemde Spora Teşvik Edin;

              Okul öncesi dönem çocukların her anlamdaki gelişimlerinin en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuklar verilen her şeyi almaktadırlar ve bu verilenler hayatlarının geri kalanını etkilemektedir.

              Vücut gelişimlerinin temelleri de bu dönemde atılır. Bu dönemde motor becerileri, kondisyonlar, fiziksel gelişimleri henüz oturmamış çocukların iyi bir spor eğitimi ile bu becerileri kazanması ve hayatlarının geri kalanları için yaşıtlarına nazaran avantaja geçmesi saplanabilir. O sebeple spora başlama yaşı olarak okul öncesi dönemlere tekabül eden 3-6 yaş aralığı gösterilmektedir.

  Çocuğum Hangi Spor İle Başlamalı;

              Çocuklarının hangi spor dalı ile spora başlayacağı anne ve babaları sürekli meşgul eden bir konudur. Bunu kararlaştırabilmek için ilk olarak anne ve babaların çocuklarını iyi tanıması gerekmektedir. Bu da çocuklarını sürekli gözlemek, yeteneklerini, yapabilip yapamadıklarını saplamak ile olur. Çünkü yanlış spor dalı seçimi ile hem çocuklarınızı boşa zaman geçirtmiş olursunuz hem de bu spor fiziksel yapılarına uygun değil ise fiziksel gelişimlerine zarar vermiş olursunuz.

              Uzmanlar okul öncesi dönemde çocukların motor becerilerinin, kondisyonlarının ve fiziksel gelişimlerinin henüz tamamlanmamış olduğu için bunları destekleyecek, fiziksel olarak onları zorlamayacak, sporun temeli oluşturacak ve sakatlanma ihtimali az olacak spor dallarını tavsiye etmektedir. Bunun içinde en iyi sporlar olarak yüzme ve jimnastik gösterilmektedir.

  Neden Okul Öncesi Dönemde Yüzme ve Jimnastik;

              Bu sporlar diğer spor dallarının temelini oluşturur. Çocukların fizik yapılarını güçlendiren ve esnek bir vücuda sahip olmasını sağlayan spor dallarıdır yüzme ve jimnastik. Çocuklar spor dalları için en önemli şey olan düşebilmeyi öğrenirler ki bu gelecek spor hayatlarında onların sakatlanmasını önlemek için öğretilebilecek en önemli unsurdur. Ayrıca vücudun tüm aksamları çalışır ve vücut her kısmıyla dengeli bir şekilde gelişme gösterir. Diğer sporlar ile vücudun belirli kısımları çalıştırılabileceğinden diğer kısımlar zayıf ve güçsüz kalabilir.

              Okul öncesi dönen için çocuklarının hangi sporları yapabileceğini belirlemekte güçlük çeken aileler için Okul Öncesi Beceri Koordinasyon programları açılmıştır. Bu programlar dahilinde uzmanlar çocuklarınızı değerlendirip, hangi spor dalına daha yatkın olduğu ve hangi sporu yaparken daha eğlendiğini dolayısı ile hangi spor dalında daha başarılı olacağını sizlere söyleyebilmektedir.

  Spor Okul Başarısını Düşürür mü?

              Bazı ailelerde çocuklarının spor yapmalarının okul başarısını düşüreceği yönünde bir düşünce hakim olabilmektedir ve bu sebepten dolayı da çocuklarının spor yaparak fazla zaman kaybetmelerini istememektedirler. Günümüzde bir çok üniversite mezunu başarılı sporcu mevcuttur. Spor başarısızlığın aksine çocuklarda ekstra başarı getirmektedir. Spor yapan çocuk disiplinli ve etkili çalışmanın ne olduğu çok iyi kavrar ve tüm hayatına bu disiplini yayar. Bu çocuklar başarıya ulaşmak için ne kadar çalışmaları gerektiğinin farkına varırlar ve okul hayatlarında da bunu uygularlar. Spor ayrıca çocuklara plan yapma hayatlarını o plana göre geçirme alışkanlığını kazandırır ve vücutlarının sağlıklı olmasını sağlayarak uyku düzeni gibi konuların ayarlanmasında en önemli etmendir.

  Çocuklarının spor hayatlarında ailelere neler düşmektedir;

              İlk olarak aileler çocuklarına spor yapmaları konusunda tam destek saplamalılardır ve spor dalı seçmeleri konusunda onlara yardımcı olmalılardır. Çocuklarının spor yaparak nasıl kazanımlar sağlayacağını onlara anlatarak sürekli spora teşvik etmelilerdir. Aslında atmaları gereken önemli adım onları bilinçli spor hocalarına teslim etmelilerdir. Yapılan sporda sadece başarılı olmak önemli değildir. Başarı sadece çocukların ön planda olmasına saplamaktadır Ama çocukları spor yaparak başarına çok daha önemli kazanımları olacaktır arka planda. Her şeyden öte artık çocukların ulaşmak için bir hedefleri olacaktır.
  Anahtar Kelimeler;
  sporun çocuklara faydaları
  çocuklar neden spor yapmalı
  çocuklar hangi sporu yapmalı