Çocukların Hayal Ürünü Arkadaşları
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Hayal Ürünü Arkadaşlar
  Tüm makaleler

  Çocukların Hayal Ürünü Arkadaşları;

              5 yaşına kadar normal bir durum olan hayali arkadaşlar 5 yaş üzerinde de devam ediyorsa psikolojik bazı problemlerin belirtisidir. Hayali arkadaşlar genellikle 3 yaşından sonra başlar ve ağırlıklı olarak kız çocuklarında görülür. Bu yaşlardaki çocuklar hayal ile gerçeği fazla ayırt edemediği için çok normal bir davranıştır. Hatta hayali arkadaşlarının olması onun iç dünyasının ne kadar geliştiğinin de bir göstergesidir. Ama bir çocuğun hayali arkadaşının olmaması onun geri kaldığı ve hayal gücünün zayıf olduğu anlamına da gelmez.

              5Hayali arkadaşlar bazen bir oyuncak, bazen bir eşya, bazen bir yastık, bazen bir oyuncak olabilir.

              5Hayali arkadaşları olan çocukların zeka seviyesi genelde normaldir veya normalin üstündedir. Çünkü bu arkadaşları çoğu zaman kendilerini sıkıcı ve zor durumlardan kurtulmak için uydururlar ve buda zeka gelişiminin göstergesi olur. Bu çocuklar aşırı atılgan ve gözü pek olabileceği gibi tam tersi çekingen de olabilirler. Çocukların hayali arkadaşlıkları kurmasının birçok nedeni olabilir.

  Çocuğunuz yalnız ise hayali arkadaşlar yaratabilir;

              Çocuklar yalnızlığı sevmezler, arkadaş edinmek ve bu arkadaşları ile sürekli oyun oynamak isterler. Ama paylaşımda bulunabileceği bir arkadaşı yok ise kendisi bir arkadaş yaratır ve onunla oyun oynayarak vakit geçiriyor olabilir. Onunla konuşur, onun adına kendisine soru sorar ve cevaplar, güçlü bir hayal gücü olduğunu gösterir.

  Çocuklar korktukları zaman hayali arkadaşlar yaratabilir;

              Örneğin kendi kendine yatmaktan korkan bir çocuk korkulu anlarında hem kafasını dağıtmak, hem de kendisini koruduğuna inanmak için hayali arkadaş hatta kahramanlar yaratabilir. Gece yatağında onunla konuşur, onu korkmaması için ikna eder. Başkalarından duymak istediği sösleri ona söyler ve korkusunu yenmeye çalışabilir.

  Ailesi tarafından takdir görmeyen çocuklar hayali arkadaş yaratabilir;

              Çocuklar iyi bir şey yaptıklarında anne ve babaları tarafından takdir edilmek, onlardan övgü duymak isterler. Bu olmadığı zaman hayali bir arkadaş yaratabilir ve onun kendisini takdir etmesini sağlar. Ya da tam tersi o hayali arkadaşını takdir ederek anne ve babalarının dikkatini çekmeye çalışır. Mesela çocuk yemeğinin tamamını bitirmiştir ama anne ve babaları bunu umursamamıştır. Bu durumda çocuk anne ve babasının yanında hayali arkadaşına aferin, yemeğinin hepsini bitirdin gibi sözler söyleyerek onların dikkatini çekmeye çalışabilir.

  Ailenin en küçük çocuğudur ve evde büyük kardeşinin sözü geçiyordur;

              En küçük çocuklar genelde söz sahibi değildirler. Büyük olan çocuk daha baskın olduğu için onun sözü geçer ve küçüklerin onlara gücü yetmez. Bu durumlarda küçük çocuklar yönlendirebileceği, sözünü geçirebileceği ve hatta baskı kurabileceği bir hayali arkadaş yaratabilir.

  Ailesinin istemediği bir şeyi bilerek veya bilmeyerek yapan çocuklar hayali arkadaşlar yaratabilir;

              Çocuk annesinin çok sevdiği bir vazoyu kırmıştır ve annesinin ona kızacağını bildiği için bir kurtuluş yolu aramaktadır. 3 yaş çocukları hayal ile gerçeği tam anlamıyla ayıramadığı için bir hayali arkadaş yaratıp suçu ona atabilirler ve annelerinin buna inanacağını düşünürler. Aslında bu durum onların ne kadar zeki ve uyanık olduğunun göstergesidir.

  Çocuğum büyüdü ama halen hayali arkadaşları var;

              3 yaşlarında başlayan bu arkadaşlıklar genelde 5 yaşlarında kaybolur. Çünkü çocuklar hem gerçek dünyayı daha iyi tanır hem de zamanlar hayali arkadaşları yerine gerçek dünyadan arkadaşlar bulur. En önemli faktör ise aile çocuğu bunları bitirmesi konusunda zorlar. Ama tüm bunlara rağmen çocuk hayali arkadaşlıklar kuruyor ve onları bırakmıyor ise ; ki bu ok nadir görülen bir olaydır, aile bir uzmana danışmalı ve onun gösterdiği yolda ilerlemelidir.

  Çocuğumun hayali arkadaşlıklar kurmasının bir sakıncası var mıdır?

              Aksine çocuğunuza faydası olacaktır. Bu durum sayesinde çocuk gerçek arkadaşlıkların provasını yapmış olur, dil becerisi gelişir, hayal gücü artar, zor durumlardan nasıl kurtulacağını öğrenir, kendi kimliğini bulur ve en önemlisi yalnız kaldığında yalnızlığını paylaşacak bir arkadaş edinir. Anne ve babalar çocuklarının hayali arkadaşlarının ne kadar normal olduğunu akıllarında çıkarmamalı, onlara müdahale etmemeli ve yönlendirmemelidir. Onlara düşen tek şey uzaktan takip edip eğer bunun nedeni kötü bir şey ise o nedeni ortadan kaldırmak ve çocuklarının eğlenceli vakit geçirdiğini izlemektir.