Bırakın Kendi Başlarına Oynasınlar
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Bırakın Kendi Başlarına Oynasınlar
  Tüm makaleler

  Bırakın Kendi Başlarına Oynasınlar;

              Oyun çocuk için çok şey ifade etmektedir. Bazen öğrenme aracı olan oyun bazen sosyalleşme, bazen tedavi aracı bazen de telafi aracı olabilmektedir oyun. Kısacası oyun çocukların gelişimleri açısından çok şey ifade etmektedir.

              Çocuklar oyunlarında birçok materyal kullanabilirler, bu materyaller çoğu zaman anne ve babalarının aldıkları oyuncaklar olur. İşte bu oyuncakların seçimi ilk başta bahsettiğimiz oyunun çocuklara kattıklarının kaliteleri açısından çok önemlidir.

              Çocuklar bazen kendi kendilerine oyun kurup kendileri oyun oynarlar, bunu gören anne ve babalar çocuklarına üzülürler ve yalnızlıklarını gidermek için oyunlarına girmek isterler ve müdahale ederler. Çok yanlış olan bu tutum çocuğun bütün planlarını bozar, oyununun gidişatını ve doğal olarak da çocuğun gelişimini etkiler. Unutmayın, çocuklarınız eğer sizinle oyun oynamak istiyorlar ise mutlaka size söylerler, eğer yalnız oynuyorlar ise bilin ki o oyunu yalnız oynamak istemektedirler.

              Anne ve babalar kendileri oynayan çocuklarını dikkat ile takip etmelidir. Çocuklar oyun oynarken çok mutlu olurlar, eğer bir çocuk kendi kendine oyun oynuyor ve yüzünde mutsuz bir ifade var ise bunun altında başka neden yattığı düşünülür. Bu durumlar da kuvvetle muhtemel çocuklar arkadaş bulamadığından yalnız oynuyorlardır. Anneler ve babalar bu durumu fark etmeli ve duruma müdahale ederek çocuklarına arkadaş bulma konusunda yardımcı olmalılardır.

              Oyunun her çeşidi çocukların eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunur. Anne ve babalar bunu kullanarak, yani çocuklarının oyunlarına yön vererek onların eğitiminde eksik kalan yerleri tamamlayabilir veya korkularını yenmelerinde yardımcı olabilirler. Kendi başlarına oynadıkları oyunlar ise en faydalı olanlarındandır. Bu oyunlarda çocukların hayal güçleri gelişir ve kendi ayakları üzerinde durmasını öğrenirler. Kendi başlarına bir şeyler yapabildiğini gören çocuklar daha mutlu olurlar ve özgüvenleri artar. Ayrıca anne ve babalarına söylemeye çekindikleri veya utandıkları konuların üstesinden bu oyunlar sayesinde gelebilirler.

              Çocukları kendi başlarına oyun oynarken anne ve babalar şu noktalara dikkat etmelilerdir;

              • En önemlisi çocukların oyunları kesinlikle bölünmemeli ve müdahale edilmemelidir. Çocuklar takip ediliyor ise bu onlara fark ettirilmemelidir. Bunu anlayan çocuk utanır ve oyununu bozabilir.

              • Çocuk kendi oynarken yüz ifadesi dikkat edilmeli ve mutlu mu yoksa mutsuz mu olduğu takip edilmelidir.

              • Çocukların oyunlarına onlara fark ettirmeden yön vermelilerdir. Bu sayede oyun daha da yararlı hale gelebilir.

              • Çocuklar hep aynı oyunu oynuyorsun veya öyle oyun mu olur gibi sözler ile eleştirilmemelidir.

              • Oyunlarda mümkün olduğu kadar çocuklara destek verilmemelidir, kendi başlarına başarması sağlanmalı ve oyunda aldığı sorumluğun üstesinden geldiğinde kazanacağı özgüven unutulmamalıdır.

              • Çocuklara kendi başlarına oynayabileceği eğitici oyuncaklar alınmalıdır.

              • Oyunlar esnasında kendisine zarar verebilme ihtimali göz ardı edilmemelidir ve sık sık fark ettirmeden kontrol edilmelidir. Ama müdahale noktası iyi seçilmelidir ve bezen çocuğun kendi kendini kurtarabilmesi beklenmelidir.
  Anahtar Kelimeler;
  çocukların yanlız oyun oynamaları kendi başına oynanan oyunlar oyunun çocuklara katkıları yanlız oynadıkları oyuna müdahele etmeyin çocuklar yanlız oynamayı severler yanlız oynayan çocuklara dikkat