Labirent Bulmacalar;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Labirent Bulmacalar
  Tüm makaleler

  Labirent Bulmacalar;

              Bulmacalar sınıfına girer, amaç başlangıç noktasından başlayarak bir labirentin içinde yolunu bulup çıkış noktasına ulaşmaktır.

              Labirentler içerisinde karmaşık koridorlar olan, çıkmaz yollar olan yapılardır. Labirentlerde kaybolmadan yolunu bulmak zekayı kullanmayı gerektirir. Okul öncesi dönemlerde bu labirentler biraz daha basit ve çözümü kolay olur.

              Çocuklar bir labirentin içerisinden geçip çıkışı bulabilmek için bulmacaya tam olarak konsantre olmak ve odaklanmak zorundadır. Bu çocuklarda odaklanma egzersizi olur ve odaklanmasını güçlendirir. Zekalarını kullanmaları ise ekstra bir avantaj sağlar.

              Anneler ve babalar çocuklarına bu oyunlarda yardım etmemeliler, kendilerinin doğru yolu bulmasını sağlamalılardır. Çocuklar bu sayede hem yanlış yapmayı hem de yaptıkları yanlışı düzeltmesini öğreneceklerdir. Başarıya ulaşmanın kolay olmadığını ve azim etmesi gerektiğini görecektir.

              Çocuklar labirent bulmaca ile sadece bir noktaya değil resmin tüm kısımlarına bakmasını da öğrenecektir. Bu sayede de aslında bakmak ile görmek arasındaki farkı keşfedeceklerdir.

               Labirent bulmacaların çocuklar için diğer bir avantajlı yönü ise çocukların bu bulmacaları çözerken çizgi çalışması yapmış olmalarıdır. Çünkü oyun kağıt üzerinde oynandığı için labirenti kalem ile çizerek geçecektir. Hem kalem tutmasını egzersizi olacak, hem çizgi egzersizi, hem de çizgi çizerken düşünebilme egzersizi olacaktır. Çocuk sadece çizgi çizmeyecek bu çizgiyi çizerken nereye gideceğini düşünecektir. Bu da beyinlerinin farklı noktalarını kullanmalarına olanak sağlayacaktır.

               www.okuloncesihersey.net sitesi editörleri sizler için bir çok labirent bulmaca hazırlamıştır.
  Anahtar kelimeler;
  labirent bulmaca
  çocuklar için labirent bulmaca oyunu
  okul öncesi labirent