Çocuklarınızı Mutlaka Sokak Parklarına Götürün;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuklarınızı Mutlaka Sokak Parklarına Götürün
  Tüm makaleler

  Çocuklarınızı Mutlaka Sokak Parklarına Götürün;

              Kuşkusuz tüm çocukların gördükleri zaman dayanamayacakları yerlerden biridir sokak arasındaki parklar. Fakat bazı anne ve babalar bu parkları çocukları için muhtemel bir tehlike olarak gördükleri için çocuklarını bu parklara götürmek istememektedirler.

              Aslında sokak parkları bir kültürdür, yaşamın ta kendisidir. Çocuklar için okul niteliğindedir. Çocuklar sokak parklarında hiç tanımadıkları çocuklarla arkadaşlık kurarlar ve oyunlar onarlar. Hem eğlenirler hem de öğrenirler. Kendi ayakları üzerinde nasıl durabileceğini keşfederler. Korkularını ve endişelerini görürler, onlarla savaşmayı öğrenirler. Düşmeyi, düştüğünde nasıl kalması gerektiğini, savaşmayı, mücadele etmeyi öğrenirler. Fakat maalesef ki günümüzde yaygınlaşan tüm güvenlik ve temizlik önlemleri alınmış kafes içerisindeki kapalı oyun parklarına karşı girdiği savaştan yenik düşmeye başlamıştır.

              Anneler ve babalar çocuklarının eğlenceli vakit geçirmeleri ve arkadaş ortamına girmeleri için çocuklarını kapalı oyun parklarına getirmeyi tercih etmeye başlamışları. Oralar hem daha çok temizdir hem de güvenlidir. Çocuklarını o kafesin içerisine soktukları zaman onları takip etmek zorunda değillerdir, çünkü orada onların yerine bunu yapan bir görevli vardır. Aslın düşüncelerine göre hem kendileri dinlenmekte, hem de çocukları eğlenmekte. Peki bu çocuklar toprağa ne zaman dokunacak, alması gereken mikropları zamanında almadığı için gelişemeyen bağışıklık sistemleri ileride nasıl hastalıklara karşı onları savunacak, düştüğü zaman canının yandığını ve bu sebeple dikkatli olması gerektiğini ne zaman anlayacak, demirin soğuk tahtanın sıcak olduğunu nasıl öğrenecek, kaydıraktan kaymak için sıra beklediğinde sadece bekleyerek kayamayacağını bunun için çaba sarf etmesi gerektiğini nasıl bilecek, etrafında onları bekleyen bir çok tehlikenin olduğunu ve bu tehlikelere karşı kendisini savunması gerektiğini nerden bilecek, ne zaman yerden taşı alıp fırlatacak ve fırlattığı bu taşın birisine geldiği zaman onun canını yakabileceğinden dolayı atmaması gerektiğini anlayacak ve ne zaman kirlenecek ve kirlenmemeyi öğrenecek. Apartmanlar arasına sıkışmış ve sokak hayatına uzak olan çocuklar bitkileri, çimenleri, sokak hayvanlarını nasıl tanıyacak. Sayfalarca anlatılacak örnekleri olan sokak parklarının çocuklara faydaları saymakla bitmez.

              Yapılan bir araştırma çocukluk zamanında sokak parklarında zaman geçiren çocukların daha başarılı olduklarını ve hayatta daha iyi yerler geldiklerini ortaya koymuştur. Araştırmayı yapan uzmanlar bunun sebebi olarak sokak parklarının gerçek hayatı temsil ettiğini ve çocukların buralarda gerçek hayatı çok iyi öğrenmelerini göstermektedir. Sokak parklarında tehlike vardır, karmaşa vardır, iyi vardır, kötü vardır, güçlü vardır, güçsüz vardır, haklı ve haksız vardır, yardımlaşma vardır, sevgi ve saygı vardır. Çocukların bir konuyu öğrenmelerinde en etkili yöntem görme ve tecrübe etme yöntemidir. İşte bu sebeple de sokak parkları tüm bu kavramların öğrenilebilmesi için biçilmiş bir kaftandır.

              Çocuklarınızı bir kafes içerisine sokup orada eğlenmesini beklemekten se onlarla birlikte parklara gidin ve oyun oynayın. Bu çocuklarınız ile aranızdaki iletişimi güçlendireceği gibi onların gelişimlerini de olumlu yönde ilerletecektir.


  Anahtar Kelimeler;
  kpss
  sokak parkları sokak parklarının çocuklara faydaları sokak parklarının çocuklara kattıkları sokak park oyunları sokak parkında oynayan çocuklar