İSTANBUL ÇOCUK PARK VE GEZİ ALANLARI
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Eğlence Merkezleri   >   İstanbul   >   İstanbul Park ve Gezi Alanları

  İSTANBUL'da ÇOCUKLAR İÇİN

  PARK VE GEZİ

  ALANLARI

  İSTANBULDA ÇOCUKLARINIZLA BERABER EĞLENCELİ VAKİT GEÇİREBİLECEĞİNİZ YERLER...

  BEBEK PARKI

  Otopark sorunu yaşamayacağınız bir yerdir. Bebek Parkı, Bebek sahilinde Mısır Konsolosluğu ile Bebek Kahve arasında yer alıyor. Günün her saati kalabalık olan Bebek Parkı’nda çocuğunuzla oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bebek Parkı’nın vazgeçilmez kedileri sail boyunca bisiklet süren çocuğunuza eşlik ediyor. Park içerisinde köpeğinizi gezdirebilir, karnınız acıktığında, çevrede bulunan restoranlarda çocuğunuzla zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

  SELAMİÇEŞME ÖZGÜRLÜK PARKI

  KADIKÖY

  Sadece Anadolu Yakası’nın değil İstanbul’un gurur kaynağı olan 120.000 m2 büyüklüğündeki park çocuklar için adeta bir cennet. Yaş gruplarına göre ayrılmış üç oyun grubunda 17 kaydırak, 16 salıncak, üç tahterevalli, bir kum havuzu ve çok sayıda bank var. Parkın kuzey noktasında kalan, kafenin arkasındaki oyun grubu gözlerden uzak kaldığı için daha sakin. Trafik Eğitim Parkı’nda bisiklet süren, akülü araba kullanan çocuklar bir yandan oyun oynarken diğer yandan işaretler ve lamba aracılığıyla trafik kurallarını öğreniyorlar.

  Sürekli etkinliklerin yapıdığı bir park olup bu etkinliklerin tarih ve saatlerini parkın internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

  Ayrıca Kadıköy belediyesi bu parka atlı eğitim alanı oluşturmayı düşünmektedir.

  CADDEBOSTAN PARKI

  KADIKÖY

  İstanbul’un en renkli parklarından Caddebostan Parkı’nda her zaman bir hareketlilik var. Havaların ısınmasıyla park bünyesindeki basketbol sahası minik çocuklarla, sahanın etrafı ise onları izleyen anne babalarla dolup taşıyor. Çevrenizde her çeşit insanı görebileceğiniz bu parkta çocuğunuz için Avrupa standartlarında dört çocuk oyun grubu var. Kauçuk ya da kumla kaplı oyun alanlarında çocuğunuzu gönül rahatlığıyla oynatabilirsiniz. Bisiklet yolunda çocuğunuzla beraber bisiklet sürebilir, basket veya tenis sahalarından birinde alternatif aktivitelerde bulunabilirsiniz.

  Her yıl bir yenisi düzenlenen geleneksel caddebostan çocuk şenlikleri de bu park alanında yapılmaktadır.

  Bu parkta hem çocuğunuz çok güzel vakit geçirecek, hemde siz anne ve babalar iyi dinleneceksiniz.

  TAKSİM GEZİ PARKI

  TAKSİM

  Gezi Parkının bulunduğu yere 1806 yılında Halil Paşa Topçu Kışlası adıyla Rus ve Hint mimarisinden izler taşıyan Ana gövdesi iki katlı, soğan kubbeli ve kule görünümlü, köşeleri ise üç katlı olan bir topçu kışlası yapıldı. Kışla binası pek çok savaş gördü. 31 Mart Olayları'nda (1909) isyancıların karargahı olmuştur. Hareket ordusunun müdahalesiyle sona eren olaylar sırasında kışla top atışına tutularak ayaklanma bastırıldı. Top atışları sırasında kullanılamaz hale gelen kışla bir dönem esrarkeşlerin ve evsizlerin mesken tuttuğu bir yer oldu.

  Beyoğlu'nun giderek Şişli yönüne doğru gelişmesiyle işlevini kaybetmeye başlayan Taksim Kışlası, 1922 yılında içindeki alana tahtadan tribünlerin inşa edilmesiyle Taksim Stadı adıyla stadyuma çevrildi. Türkiye Milli Futbol Takımı ilk resmi futbol maçını Romanya ile, Gezi Parkı'nın bugün bulunduğu, bu statta 26 Ekim 1923'de oynadı ve maç 2-2 berabere sonuçlandı.

  Şehircilik uzmanı Henri Prost imar planını hazırlarken, Dolmabahçe'den Nişantaşı'na yükselen Kadırgalar Vadisi'ni (Harbiye Kongre Vadisi) büyük bir park haline getirme planı dahilinde, Taksim Gezisi'ni de yetkililere önerdi. İnönü stadyumunun yapılmasıyla işlevini kaybeden stadyum ve harabe halindeki kışlanın, 1940 yılında dönemin İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından, Henri Prost'un hazırladığı imar planı çerçevesinde istimlak edilerek yıktırılmasından sonra, İstanbul'un Cumhuriyet döneminde yapılan ilk parkı oldu.[1] Mermer parmaklıklı mermer merdivenler, Boğaziçi'ne bakan oturma mekanları, banklar, çim sahaları, Gezi'yi halkın sık sık gelip dolaştığı bir yer haline getirdi. Parkın merdivenlerinin yapımında, o yıllarda yıkılan Pangaltı Ermeni Mezarlığı'nda yer alan bazı mezar taşları da kullanılmıştı.[2][3]

  1944'te Taksim Gezisi'nin Taksim Meydanı'na bakan ön (güney) kısmında, dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün at üzerindeki heykelinin kaidesi inşa edildi ancak heykel hiçbir zaman dikilmedi. 1950'de Demokrat Parti iktidara geldikten sonra da, atlı heykel uzun süre bir depoda bekletildi, sonunda kaide söktürüldü, heykel bu parka değil de, Maçka'daki Taşlık Parkı'na dikildi. Taksim Gezi Parkı uzun bir süre "İnönü Gezisi" olarak adlandırıldı.[4]

  Kışlanın yıkılması sonrası, çevrede yapılan otellere tahsis edilen alanlar ve düzenlemeler ile parkın kapladığı alan zaman içinde küçüldü. Buna rağmen İstanbul'un merkezinde önemli bir dinlenme alanı oldu ve sık sık düzenlemelerle görünümü değişti. 38.000 m² yüzölçümüne sahip olan Taksim Gezisi, 1991-92 arasında revizyondan geçirildi; dikdörtgen planlı parkın ortasına fıskıyeli büyük bir havuz inşa edildi.

  Gezi Parkı'nın kuzeyinde, eskiden Taksim Bahçesi ve Taksim Belediye Gazinosu'nun bulunduğu yerde halen Ceylan Intercontinental Oteli vardır. Asker Ocağı Caddesi'nin karşı tarafında ise Divan ve Hyatt Regency otelleri yer alır. Gezi Parkı'nın altına Cumhuriyet Caddesi tarafına, kot farkından yararlanılarak dükkan ve kafeteryaların ve bir sanat galerisinin bulunduğu bir dizi kapalı mekan inşa edilerek 1967'de bugünkü halini aldmıştır.

  Taksim gezi parkı şehir merkezinde fakat bu şehir gürültüsünü barındırmayan, ailecek yürüyüş yapıp temiz hava alacağınız, siz iş stresinizi üzerinizden atarken çocuğunuzun özgürce koşup parklarda oynayabileceği, doğal güzelliği kadar tarihi güzelliğide bulunan nadide bir parktır.

  YILDIZ PARKI

  BEŞİKTAŞ

  Yıldız Parkı ve Korusu, İstanbul Beşiktaş semtinde Yıldız tarafında bulunmakta olup Sultan III. Selim tarafından annesinin anısına yaptırılmıştır. Yıldız Parkı aynı zamanda popüler İstanbul parkları arasındadır.

  Yıldız Sarayı ve Çırağan Caddesi arasında yer alır. Çırağan Sarayı'nın karşısındadır. İçinde Malta köşkü ve Çadır Köşkü adı altında iki tane köşk vardır.

  Yıldız parkı oldukça büyük olup güzel bahçeleri, ağaçları, havuzları ve dinlenme yerleri ile dikkati çekmektedir. Buradaki bazı ağaçlar 400 yıllıktır. Yıldız Parkı, bahçeleri, köşkleri, cafe ve restoranları ile ziyaretçilerine tam bir keyif imkanı sunmaktadır.

  Doğal ve tarihi güzelliğinin yanı sıra çocukların serbestçe oyun oynayabildiği büyük çocuk parkları mevcuttur. Çocuklarınız parklarda oynarken sizlerde muhteşen tarih ve doğa eşliğinde tarihi ağaçların gölgesinde serinleyerek çocuklarınızın eğlenceli oyunlarını takip edebilirsiniz.

  GÜLHANE PARKI

  EMİNÖNÜ

  Eminönü ilçesinde bulunan Gülhane Parkı osmanlı döneminde Topkapı Sarayının dış bahçesiydi ve saraya gül yetiştirmek amacı ile kullanılıyordu.

  Konumu itibari ile İstanbul'un en çok ziyaratçi çeken parklarından biridir. Sadece İstanbul içinden olmayıp dışarıdan da sayısız misafir çekmektedir.

  Güzel bahçeleri, çiçekleri, eğlence yerleri, çocuk parkları, yürüyüş alanları ve dinlence yerleri bulunan parkta çocuklarınız ve siz şehir gürültüsünden kurtularak rahat bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

  İstanbul kalabalığında su, kuş ve doğa sesini bir arada bulabileceğiniz güzel bir mekandır.

  EMİRGAN PARKI

  SARIYER

  325.000 metrekarelik Emirgan Parkı içerisinde meşhur emirgan korusunun bulunduğu İstanbul'un en meşhur ve yeşil parkları arasındadır.

  Diğer parklardan ayıran en önemli farkı hemen hemen gözünüzün gördüğü her noktanın renk renk lalelerle bezenmiş olmasıdır.Orman serinliğinde ailecek yürüyüşünüzü yaparken burbunuza gelen çiçek konuları sizi mest edecektir.

  ROMANTİKA FENERBAHÇE PARKI

  KADIKÖY

  Kadıköy ilçesi Fenerbahçe semtinde bulunan bir ada parkı olup Fenerbahçe'ye bir köprü ile bağlıdır. Denize sıfır olması temiz havasının yanıdaki deniz kokusu ile artı bir avantaj sağlamaktadır.

  Orman içerisindeki park Kadıköy belediyesine ait olup içerisinde 5 adet kafe ve hemen yakınında ise bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. İçerisinde çocukların vakit geçireceği çocuk parklarıda mevcuttur. Parktaki geziniz esnasında görme ihtimaliniz fazla olan gelin ve damadın fotaraf çekimini izlemek size ayrı bir zevk verecektir.

  FETHİ PAŞA KORUSU

  ÜSKÜDAR

  Üsküdar ile Beylerbeyi arasında Üsküdar sırtlarında boğaza nazır manzarası ile görülmesi gereken yerlerden birisidir.

  16 hektar yeşil alan üzerine kurulu Fethi Paşa Korusu özellikle haftasonu kahvaltı için ideal bir yer konumundadır. Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde İstanbul'un keyfini çıkarabileceğiniz nadide yerlerden birisi.

  İçerisinde Fethi Paşa Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Anadolu yakasının boğaz kıyısında bulunan ve bu bölgenin oksijen deposu olarak bilenen Fethi Paşa Sosyal Tesisi'nde nefis bir menünün tadını çıkarırken, Sarayburnu'ndan başlayarak Ortaköy'e kadar olan muhteşem manzarayı seyir balkonundan izleyebilirsiniz. Fethi Paşa Sosyal Tesisi, İstanbullulara temiz havada yürüyüş ve koşu alanlarından yararlanıp restoran, kafeterya ve çay bahçelerinde dinlenerek, kentin gürültülü ortamından uzaklaşma fırsatı sunuyor. Fethipaşa Sosyal Tesisi'nde İstanbul'un güzellik sembolü erguvanlar her daim yeşil çam ağaçlarıyla ve mistik kokusuyla unutulmaz bir boğaz keyfi yaşatıyor. Denizin tüm çekiciliğiyle seyredilebildiği, koyu ve serin gölgeleri ağırlayan Fethipaşa Sosyal Tesisleri; yıllardır lezzet, hijyen ve kaliteden ödün vermeden hizmet sunuyor.

  Korunun üst kısımlarında sırt ve düzlüklerde sıralar halinde dikilmiş kızıl çam, fıstık çamı ve sedir ağaçlarının yanı sıra düzlük alandaki sakız ağacının büyük çap ve boylara ulaşmış anıtsal nitelikte olduğunu belirten Açıkyıldız, şunları söyledi: “Koruda at kestanesi, saplı meşe, akdut, Trabzon hurması, yalancı akasya, dişbudak, yeşil kartopu, Japon kadife çamları da bulunuyor. Ayrıca erguvan ağacı ile ilgili korumuz açısından ilginç bir tespit de mevcuttur. Hristiyanlıkta Erguvan ağacı kutsal kabul edildiğinden Bizans imparatorları, İstanbul’un her tarafına dikmeye özen göstermişler. Bu ağaç adına eski dönemlerde nisan aylarında şenlikler düzenlemişlerdir. Bu inanışın sonucu olarak Fethi Paşa Korusu’na dikilen Erguvan ağaçları günümüze kadar ulaşmıştır.”

  Siz muhteşem boğaz manzarası eşliğinde pazar kahvaltınızın keyfini çıkarırken, çocuğunuz çocuk parklarında eğlenceli vakitler geçirecektir.

  BEYKOZ KORUSU

  BEYKOZ

  İstanbul Anadolu yakası boğaz kıyısında Beykoz'da bulunan Beykoz Korusu; aynı zamanda Abraham Paşa Korusu olarak da bilinmektedir. Beykoz Korusu Osmanlı dönemi Sultan II.Abdülhamid döneminden kalma bir yerdir.

  İstanbul Boğazı'na nazır Beykoz Korusu; Fransız bahçe mimarları tarafından düzenlenmiş ve aynı dönemde koruluğun içerisinde köşkler, kuş evleri, havuzlar ve tiyatrolar yaptırılmıştır. Beykoz Korusu, 150 dönümlük alanıyla çok güzel bir mesire yeri ve aynı zamanda Boğaziçi korularının en büyüklerinden birisidir.

  Günümüzde Beykoz Korusunun içerisinde iki büyük mağara, beş havuz ve bir saray kalıntısı bulunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun olarak tekrar restore edilerek Ekim 2006 yılından itibaren Beykoz Korusu Sosyal Tesisi olarak hizmet vermektedir.

  MİHRABAT KORUSU

  KANLICA

  Kanlıca'nın bir diğer güzelliği de Fıstıklı yokuşundan körfeze inen alanda I. Mahmut zamanında kurulan ve padişahlar tarafından büyük ilgi gören Mihrabat Korusu'dur. Mihrabat Korusu'na, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılarak III. Ahmet'e armağan edilen Mihrabat Kasrı'nın adını verdiği iddia edilir. Ne yazık ki Mihrabat Kasrı yeniçeri isyanıyla bir hafta içinde yakılıp yıkılarak yok olmuştur. Mihrabat Korusu görkemli tarihine rağmen giderek küçülmüştür. Yahya Kemal'in gözlerden uzak saatler geçirmek için tercih ettiği Mihrabat Korusu, çeşitli yazar ve şairlere güzel manzarasıyla ilham kaynağı olmuştur.

  Neşenin, merakın, etkileşimin, keşfetmenin, öğrenmenin yaşanacağı, doğayı doğada tanımayı destekleyen interaktif bir programa tüm çocukları bekliyoruz

  Mihrabat çocuk arenasında çocuğunuz doğa içerisinde muhteşem vakit geçirirken sizde sosyal tesislerde güzel bir yemeğin zevkine varacaksınız.

  Doğada bir Gün programı, deneyimli eğitmenler eşliğinde öğrencilerinize etkinlikler aracılığıyla doğal çevrelerine karşı empati geliştirmelerini ve sonrasında doğayı sevip korumalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

  ULUS PARKI

  ULUS

  Doğası ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini büğüleyen bir parktır. Çocuğunuzu eğlendirmekle kalmıyacak etraftaki cafelerde o muhteşem manzara eşliğinde çayınızı yudumlarken tüm iş stresini sırtınızdan atacaksınız.

  Modern çocuk parkları parkın bir çok yerine konumlandırılmış ve ferah bir yapıya sahiptir.

  ABBAS AĞA PARKI

  BEŞİKTAŞ

  Abbasağa Parkı için Beşiktaş'ın oksijen ve yaşam deposu diyebiliriz. Beşiktaş sakinleri tarafından sıklıkla ziyaret edilen park son yıllarda konser ve diğer etkinliklerede ev sahipliği yapıyor. Bahar ve yaz aylarında çiçeklerle bezenen park şehrin içinde yeşil ve huzurlu bir ortam sunuyor konuklarına.

  Çocuğunuzla beraber muhteşem doğa eşliğinde bisiklet sürdükten sonra siz çimenlere uzanarak dinlenirken çocuğunuz parkta eğlenceli vakit geçirecektir.

  BAHÇEŞEHİR GÖLET

  BAHÇEŞEHİR

  Bahçeşehir sakinlerinin en sık uğradıkları adreslerden birisi olan Bahçeşehir Gölet geniş ve huzurlu bir park alanı. Gölet çevresinde konuşlanmış olan parkta çocuklar için oyun alanı, kafe, yüzlerce ağaç kısacası temiz hava ve huzur var. Çocuğunuz burada bir tarafta eğlenceli oyuncaklarla oynarken diğer yandan gçletin sakini olan ördeklerle, kuğularla oynayabilir. Çocuğunuzla gitmek için İstanbul'un en iyi adreslerinden olan park Bahçeşehir'de bulunuyor.

  Çocuğunuz gölet içindeki kuğuların gölgesinde paklarda oyun oynarken sizlerde çocuğunuzun yüzündeki gülümsemeyi görüp gerçek mutluluğun farkına varacaksınız.

  TUZLA SAHİLİ

  TUZLA

  Tuzla sahili yaklaşık 3 km uzunluğunda bir sahil şeridinden oluşmaktadır. 2009 senesinden sonra yeniden yapılandırılan sahil şeridine her geçen gün yeni bir şey eklenmektedir.

  Oldukça uzun bir yürüyüş ve bisiklet parkuru olan sahil tamamiyle yeşillendirilmiş ve çiçekler içerisinde insana huzur vermektedir.

  Sahilin bir ucunda diğer ucuna bir çok yerinde sayısız çovuk parkı bulunmaktadır. Çocuklar için turmanma platformu ve yetişkinler için bir çok spor aleti mevcuttur.

  Tuzla sahildeki restaurantlara yakın olan sahilde bir çok kafe ve çay bahçesi de mevcuttur. Özellikle akşamları sahilde semaverde çay demleyen kadınlardan aldığınız çay içinizi ısıtırken günün yorgunluğunu da sizden alıp götürdüğünü farkedeceksiniz.

  Özellikle yaz akşamlarında kalabalık olan ve her akşam farklı bir aktivitenin yapıldığı sahilde bir de kermez açılmaktadır ve akşamları açılan bu kermeste memleketler kendi yemeklerini tanıtmaktadır.

  Geçireceğiniz bir günü sıkılmadan ve doya doya geçireceğinizden emin olabileceğiniz ve gittiğinizde pişmanlık yaşamıyacağınız bir yerdir.

  PENDİK SAHİLİ

  PENDİK

  Tüm İstanbul sahil şeridinin olduğu gibi ferah bir yapıda ve yeşillikler içerisindeki parkları ile meşhurdur. En önemli dez avantajı pendik ile arasında geçen sahil yolu ve trafiğin gürülütüsüdür.

  Sahilde ailecek yürüyüş yaparken hele birde balıkçı teknelerinin gelişine rastlarsanız aldığınız zevk kat kat artacaktır.Fakat tekneler muhteşem denizmanzarasını kapatmakta ve şehir kalabalığı bir nevze parklara yansımaktadır.

  Denize sıfır kafelerin bulunması avantajı olsa da restaurantlar ile arasından geçen sahil yolu yemek yemek için bir engel teşkil etmektedir. Dar ama uzun bir sahil şeridirdir.

  SANATÇILAR PARKI

  BEŞİKTAŞ

  "Yedi sanat dalında topluma mal olmuş, yaşayan ve aramızdan ayrılan sanatçıları gelecek kuşaklara anlatmak ve ölümsüzleştirmek için hazırlanan park’. Vatandaş olarak bir parktan beklentilerimiz arasında sanatçıları ölümsüzleştirmek de olmalı tabii. Sanatçılar Parkı bu anlamda hem yeşil bir köşe hem de misyonu var. Akatlar’da bulunan park, çevredeki siteler ve müstakil evlerin sakinlerini gün boyu ağırlıyor. Genç popülasyondan ziyade orta yaşlıları gezerken görebilirsiniz. Park yeni düzenlendiği ve fazla bakımlı göründüğü için öyle çimlere oturma, top oynama durumu pek hoş karşılanmayabilir. Uzaktaki ağaçlar arasında beliren Boğaz manzarasıyla yetinip çaydan bir yudum almak da fena fikir değil.

  MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

  BEŞİKTAŞ

  Avrupa Yakası'nın tam ortasında kurulu sadece semt sakinlerinin değil tüm İstanbul'luların uğrak noktalarından birisi olan Maçka Parkı Gümüşsuyu'nda başlıyor ve renk renk çiçekleri, uzun ve yaşlı ağaçları ile sizi şehirden bir anda kopartıyor. Geniş bir alana yayılmış olan park sakinlik ve özgürlük hissi uyandırıyor. Aileniz ile gitmek ya da yalnız spor yapmak içinde ideal adreslerden olan parkta piknik yapabilme şansınızda var.

  İstanbul Maçka'da yer alan Maçka Demokrasi Parkı ile ilgili ilk bilgiler 19. yüzyıla dayanmaktadır.

  Park, çevresinde sık ağaçlıkları ve küçük kulübeleri barındırmakla birlikte yanında dere akan bir vadiye de sahiptir. Tahminlere göre bu bölge zamanında at sürme, mesire alanı ve piknik alanı olarak kullanılmıştır.

  1990 yıllarında sevgilileri buluşturma görevi üstlenmiştir ve Aşk Parkı olarak adlandırılmıştır. 1993 yılında restore edildikten sonra ise Maçka Demokrasi Parkı olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Aynı zamanda bu parkın Beyoğlu Evlendirme Dairesi ile arasına bir teleferik inşa edilmiştir. İstanbul'un en çok ziyaret gören bir bölgesi olan Maçka Demokrasi Parkı, içinde spor aletlerinin bulunduğu alanlar, sıralı havuzlar ve çocuk oyun parkları bulunmakta olup güvenlik açısından polis devriye gezmektedir. Güzel bir hafta sonunda burayı ziyaret ederek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

  MADO PARKI

  KADIKÖY

  Anadolu Yakası'nın en popüler park alanlarından olan Moda Parkı çocuklar ve gençler için güzel olanaklar sunuyor. Çocuklarınızın oyun oynayabilecekleri özel alanlar hem geniş hem de çok korunaklı. Parkın bisiklet yolları bahar ve yaz aylarında İstanbul'da bisiklet kullanmak için en güzel parkurlardan birisi haline geliyor.

  BALTALİMANI JAPON BAHÇESİ

  SARİYER

  Japon bahçesi; Sarıyer - Balta limanında bulunuyor. Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmesi, her iki ulusun kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri adına planlanmış. Tasarımında Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler yer alıyor

  NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

  ATAŞEHİR

  Anadolu Otoyol Kavşağı, Ataşehir

  1995 yılında hatıra parkı olarak kurulan alan, daha sonra bitkiler dünyasını araştırmak, tanıtmak, korumak amacıyla botanik bahçesine dönüşerek 2002 yılında halkın ziyaretine açıldı ve 2003’te Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi adını aldı. 3-9 yaş arası çocuklar Mesire Adası’nda bulunan keşif bahçesinde oyun oynarken bitkiler hakkında bilgi edinebilirler. Keşif Bahçesi’nin teması ‘Bitkiler, diğer canlıların yaşamasını sürdürmesi için yaşamsal önem taşır.’ olarak belirlenmiş. Oyun alanında kum havuzu, fıskiye, açık tiyatro, ağaç ev ve tünel yer alıyor. Nisan 2011’de ziyarete açılan Arboretum Adası ise 9-14 yaş arası için keşif adası olarak düzenlenmiş. Burada çocuklar ‘Teşhis Yolu’ oyunu ile bir botanikçi gibi bitki teşhis etmeyi öğreniyor. Gönül rahatlığıyla çimlere basabileceğiniz, gözlerinizin, ciğerlerinizin bayram edeceği bu güzel bahçede, su dahil hiçbir gıda maddesi satılmadığı için tedarikli gitmenizi tavsiye ediyoruz. Park problemi yaşamamak için taksi ile gitmenizde fayda var. Yaz boyunca her gün 09.30’da açılıyor, gün batımından yarım saat önce kapanıyor. Atölyeler için mutlaka rezervasyon yaptırın.

  >Ben Kimim 11 Haziran Cumartesi 13.30-15.00 arasında. 9-12 yaş için. Kontenjan 15 çocuk.

  > Eko-Foto 18 Haziran Cumartesi ve 19 Haziran Pazar 14.00-16.00 arasında. 12-15 yaş için. Kontenjan 15 çocuk. Bir yetişkinle beraber katılıyorlar.

  > Solucanlar İş Başında 19 Haziran Pazar 13.30-16.30 arasında. 10-14 yaş için. Kontenjan 12 çocuk.

  > Bitkilerin Kralı 25 Haziran Cumartesi 11.00-12.00 ve 13.30-14.30 arasında. 5-7 yaş için. Kontenjan 15 çocuk

  GÖZTEPE ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

  GÖZTEPE

  Çocuklara özel yapılmış elektrikli otomabil kullanma parkıdır. Çocuklarınız burada hem güvenli bi şekilde otomobillerini kullanacak hem de trafik kurallarını uygulamalı olarak öğrenecektir. Bu sayede gerçek trafiğe çıktıkları zaman yabancılık çekmeyecektir.

  Araç kullanmak isteyen meraklı çocuklar için içinde trafik sinyalizasyonları da bulunan eğlenceli, eğitici bir park.

  Elektrikli oyuncak araçlar ile otomobil kullanma deneyimi yaşayan çocuklar hem eğleniyorlar hem de trafik kurallarını öğreniyorlar.

  Parkta anaokulları ve ilköğretim okullarına eğitim de verilebiliyor.

  Acıkan çocuklar için parkın içinde bir kafeterya mevcut.

  Trafik eğitim parkına gitmişken, içinde salıncaklar ve kocaman yeşil bir alana sahip Göztepe Parkında vakit geçirebilir, Göztepe Gülbahçesi Spor Tesislerinde tenis, basket, futbol oynayabilirsiniz.

  İletişim

  Adres : Göztepe Parkı yanı Caddebostan Mahallesi Kavaklı Sokak Kadıköy, Göztepe – İstanbul

  Telefon : (0216) 467 64 37